009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

اسید سولفوریک

اسید سولفوریک اسیدی معدنی و بسیار قوی است که به طور طبیعی در گازهای خارج شده از آتشفشان وجود دارد و با هر درصدی در آب حل می شود. واکنش آن با آب به شدت گرمازا است به همین دلیل باید از اضافه کردن یک باره ی آب به آن اجتناب کرد. سولفوریک میل ترکیبی زیادی با آب دارد به طوری که در واکنش با سایر مواد هیدروژن و اکسیژن آن ها را با صورت آب جدا می کند.

اسید سولفوریک خورنده است و قسمت عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد. قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های کارخانه ها و خودرو ها که در هوا معلق هستند واکنش می دهند و تولید اسید می کنند. سولفوریک با فلزات واکنش می دهد و هر چه دما بالاتر رود میزان این واکنش بیشتر خواهد شد اما بر روی جیوه و سرب تاثیری ندارد. H2SO در لیست مواد خطرناک قرار گرفته است.

گالن 20 لیتری اسید سولفوریک

اسید سولفوریک برای اولین بار در قرن نهم توسط شیمیدان ایرانی به نام زکریای رازی کشف شد. او اسید را از طریق تقطیر خشک کانی‌هایی که شامل سولفات آهن و سولفات مس بدست آورد. حرارت هر یک از این ترکیبات باعث تجزیه آنها و ایجاد اکسید آهن 2 یا اکسید مس 2 و آب می‌گردد.

ترکیب آب و حاصل شده، محلول رقیق سولفوریک ایجاد می‌کند. این روش با ترجمه متون علمی و کتاب ‌های دانشمندان مسلمان ایرانی توسط شیمیدان‌های اروپایی در قرون وسطی مانند آلبرت ماگنوس در اروپا شناخته شده و به این دلیل اسید سولفوریک را شیمیدان ‌های قرون وسطی به نام جوهر گوگرد شناختند.در قرن هفدهم جان گلوبر سولفوریک را از سوزاندن سولفور و نیترات پتاسیم در مجاورت بخار آب تهیه کرد. در سال 1746 جان روبک اسید را با غلظت 40-35 درصد در ظروف سربی تولید می‌کرد.

اینفوگرافی اسید سولفوریک

جوزف گیلوساک با اصلاح روش روبک اسید سولفوریکی با غلظت 78 درصد بدست آورد.با این همه صنایع رنگرزی و سایر صنایع شیمیایی خواهان اسید سولفوریک با غلظت بالاتر بودند. در اواسط قرن 18 این امر با روش تقطیر خشک کانی‌ها ، شبیه همان روش اولیه رازی ممکن شد.

در این روش سولفید آهن در اثر حرارت در هوا تولید سولفات آهن 2 می‌کند و فرآورده حاصل با حرارت اضافی اکسید شده و تولید سولفات آهن 3 می‌کند که آن هم در اثر حرارت در 480 درجه سانتیگراد تجزیه شده و اکسید آهن ایجاد می‌کند. عبور دادن به آرامی از میان آب اسید سولفوریک با غلظت بالا ایجاد می‌کند.

مولکول اسید سولفوریک

موارد استفاده و کاربرد اسید سولفوریک

1. آبکاری

2. شوینده

3. نساجی

4. باطری سازی

5. تصفیه روغن

6. مهمات سازی

7. استخراج فلزات

8. سنتزهای شیمیایی

9. تولید مواد شیمیایی

10. تولید مواد منفجره

11. فاضلاب های صنعتی

12. تولید کودهای شیمیایی

13. تولید انواع حشره کش ها

14. فرایندهای نیتروژن دار کردن

15. تولید پاک کننده های مصنوعی

16 پالایشگاه های نفت و تصفیه پساب ها

17. عامل آبگیری در تولید میوه های خشک

18. کاغذسازی (دستمال کاغذی، روزنامه، جعبه های مقوایی، کاغذ تحریر )

تصویری از کاربرد اسید سولفوریک

مشخصات فنی اسید سولفوریک

• نام شیمیایی : اسید سولفوریک

• گرید محصول :

1. اسید سولفوریک صنعتی

2. اسید سولفوریک آزمایشگاهی

• فرمول مولکولی : H2SO4

• جرم مولی : 98/078 g/mol

• دمای ذوب : 10 ͦC

• دمای جوش : 290 ͦC

• دمای انجماد : 10.5 ͦC

• دانسیته : 1.8 gr/cm3

• حلالیت در آب : نا محلول

• شکل ظاهری : مایع شفاف، بی رنگ و بی بو

• خلوص : اسید سولفوریک 98 درصد، اسید سولفوریک 35 درصد ، اسید سولفوریک 50 درصد

• اسامی مترادف با اسید سولفوریک : جوهر گوگرد، سولفوریک اسید، سولفات هیدروژن، اسید 50 درصد

گالن 2.5 لیتری اسید سولفوریک آزمایشگاهی

آیا لوزی خطر را می شناسید؟؟؟

ویژگی های منحصر به فرد اسید سولفویک :

1. عاملی خوب برای جذب

2. هزینه پایین نگه داری و انتقال

3. آمادگی برای تشکیل سولفات های آلی

4. مطابقت با فرایند های اسیدی و خنثی سازی

5. دارا بودن نقطه جوش بالا و در نتیجه امکان کار با آن در دمای بالا

 برخی از کاربردهای اسید سولفوریک

روش تولید اسید سولفوریک

در سال 1832 یک تاجر انگلیسی روشی اقتصادی برای تولید اسید سولفوریک غلیظ ابداع کرد که امروزه به نام فرآیند تماسی معروف است و قسمت اعظم اسید سولفوریک در دنیا به این روش تولید می‌گردد. این فرآیند در سه مرحله صورت می‌گیرد که عبارتند از : تهیه و خالص سازی – اکسیداسیون کاتالیکی – تولید.

1. تهیه و خالص سازی :

خالص سازی و هوا برای جلوگیری از مسموم‌ شدن کاتالیزور لازم است. گازها پس از شستشو با آب به وسیله اسید سولفوریک خشک می‌شوند.

2. اکسیداسیون کاتالیکی :

با در دمای بالاتر از 450 درجه سانتیگراد و فشار 2 atm و کاتالیزور پنتا اکسید وانادیم واکنش داده و تولید می‌کند. از میان تبادل گر گرمایی عبور داده شده و در اسید سولفوریک غلیظ حل شده و تولید الئوم می‌کند، به دلیل اینکه انحلال در آب بسیار گرمازا بوده و بجای اسید سولفوریک مایع مه تولید می‌شود، انحلال مستقیم در آب عملی نمی‌باشد.

3. تولید :

اولئوم با آب واکنش داده و اسید سولفوریک تولید می‌کند.

اسید سولفوریک به انگلیسی

روش های مختلف دیگر تولید اسید سولفوریک

به طور كلي مي توان گفت كه امروزه كليه كارخانه هاي جديد كه غلظت هاي بالا گاز دي اكسيد گوگرد را توليد مي كنند، با فرآيند دو جذبي و با استاندارد انرژي بالا طراحي و ساخته شده اند.البته لازم به ذكر است كه كارخانه هاي قديمي نيز از نقطه نظر بازده تبديل و استاندارد انرژي اصلاح شده اند. در مجموع مي توان گفت كه كارخانه هايي كه گاز SO2 باغلظت ٦ تا ١٢ درصد را توليد مي كنند از فرآيند دو جذبي با بازده متوسط 6/99 درصد استفاده مي كنند. اما در كارخانه هايي كه در آن محتواي گاز SO2 كم بوده و به علاوه نوسان هاي زيادي نيز در گاز مشاهده مي شود، فرآيندهاي دو جذبي غير ممكن بوده و فرآيند تك جذبي بعنوان بهترين روش شناخته شده مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين مورد و با طراحي بهينه مي توان بازده تبديل ٩٩ درصد را بدست آورد.

1- استفاده گوگرد عنصري

2- استفاده از گچ فسفردار

3- بازيافت اسید سولفوریک قابل بازيافت

4- احتراق H2S يا ديگر گازهاي حاوی گوگرد

5- استفاده از دي اكسيد گوگرد حاصل از سولفيد فلزات

 تولید اسید سولفوریک از گوگرد

واحدهايي كه از سوزاندن گوگرد براي توليد اسيد سولفوريك استفاده مي كنند با واكنش هاي گرمازايي همراه مي باشند. در واحدهاي قديمي توليد اسيد سولفوريك مقداري از گرماي حاصل بازيافت مي شد اما در واحدهاي جديد اسيد سولفوريک ميزان حرارت آزاد شده بازيافتي بالا رفته در نتيجه در سوخت مصرفي صرفه جويي زيادي شده است. از مزيت هاي واحدهاي جديد پائين بودن نسبت هوا به گوگرد ورودي و افت فشار پائين در فرايند و در نتيجه پائين بودن توان كمپرسور هواي در سيستم است.

همچنين افت دماي بيشتر در برخي از قسمت هاي سيستم، بازآرايي تجهيزات بكار رفته در سيستم براي بهبود بازيافت حرارتي و اضافه نمودن توربو ژنراتور براي تبديل بخار فشار قوي به الكتريسيته است.فرآيند توليد اسيد سولفوريک از گوگرد در حال حاضر مهم ترين روش توليد اسيد سولفوريک، فرايند اول يعني توليد از گوگرد عنصري است. دي اكسيد گوگرد ممكن است از اكسيداسيون گوگرد خام و يا اكسيداسيون سولفيدهاي فلزي گوگرد نظير سولفيد مس، سولفيد سرب، سولفيد نيكل، سولفيدهاي آهن، سولفيد روي و يا سولفيد موليبديم توليد شود. اكسيداسيون سولفيد هيدروژن (H2S) نيز منجر به توليد دي اكسيد گوگرد مي شود.

سولفوریک اسید

تبديل دي اكسيد گوگرد به تري اكسيد گوگرد در فرايند اكسيداسيون كاتاليستي با كاتاليست سديم و يا پنتا اكسيد واناديم اصلاح يافته انجام مي شود. در نهايت از هيدراسيون تري اكسيد گوگرد اسيد سولفوريك توليد مي شود. اصلي ترين روش توليد تجاري اسيد سولفوريک به اين صورت است كه ابتدا دي اكسيد گوگرد از گوگرد تهيه مي شود. سپس دي اكسيد گوگرد در فرايند اكسيداسيون كاتاليستی به تری اكسيد گوگرد تبديل مي شود و سپس از واكنش تري اكسيد گوگرد با آب اسيد سولفوريك غليظ توليد مي شود.

شمای كلی فرايند توليد اسيد سولفوريک از اين روش در شكل زیر ارائه شده است.فرآيند توليد اسيد سولفوريک از دي اكسيد گوگرد حاصل از سولفيد هاي فلزي دي اكسيد گوگرد به عنوان يك محصول فرعي در اكثر فرايندهاي توليد مس و برخي ديگر از فلزات محسوب مي شود. دي اكسيد گوگرد توليد شده با هوا رقيق مي شود. اكسيژن و دي اكسيد گوگرد وارد راكتور كاتاليستي شده و واكنش اكسيداسيون انجام مي گردد.

در اين راكتور دي اكسيد گوگرد به تري اكسيد گوگرد تبديل مي شود. تري اكسيد گوگرد بوسيله اسيد سولفوريک جذب شده و اسيد سولفوریک با غلظت بالا ( ٩٨,٥ درصد وزني) تشكيل مي شود. فرآيند توليد اسيد سولفوريك از فسفو ژيپسوم (گچ فسفردار) در فرآيند توليد اسيد فسفريک از اسيد سولفوريک، فسفو ژيپسوم به عنوان محصول جانبي توليد مي شود. از تركيب فسفوژيپسوم، كک نفتي، پيريت هاي آهن و خاک رس و دي اكسيد گوگرد توليد مي شود. توليد اسيد سولفوريک از دي اكسيد گوگرد نظير آنچه كه در فرايند قبلي توضيح داده شد، مي باشد.

نوع بسته بندی سولفوریک

اسید سولفوریک صنعتی موجود در گالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری و تانکرهای 1000 لیتری موجود می باشد و اسید سولفوریک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری موجود می باشد.

ایمنی اسید سولفوریک

سولفوریک

خواص سم شناسي و اثرات آن برروي سلامت افراد

تماس تنفسي :

• تماس با 5 mg/m3 آن باعث التهاب مخاط گلو و بيني ، سردرد ، عطسه ، كاهش ميزان تنفس يا ادم ريوي مي شود.

• نـشانه هاي ثانويه بيـماري شامل : ادم ريوي ، تنگي تنفس ، سيانوز ، هيپوتنـسي ، برونشيـت يا آمفيزم مي باشد.

تماس پوستي :

• تماسهاي مزمن و حاد ممكن است باعث التهاب شديد ، آسيب ، سوختگي ، درماتيت و تاول شوند.

تماس چشمي :

• تماس مستقيم با بخارات آن باعث آسيب هاي شديد چشمي و كوري مي شود.

• تماس با بخارات آن باعث ورم ملتهمه ( كنژونكتيويت )، التهاب و تحريک و اشک ريزش مي شود.

تماس گوارشي :

• تماس گوارشي حاد با اسيد سولفوريک باعث سوختگي شديد دهان و مري شده و آسيب هاي شكمي همراه با استفراغ و اسهال خوني درپي دارد.

• در اثر تورم گلو مي تواند باعث خفگي شود.

• غلظت هاي بالاي اسيد بلعيده شده، مي تواند باعث سوراخ شدن مري و معده گردد.

اطلاعات واكنش زايي

• مواد ناسازگار با آن شامل : اكثر فلزات، اكسيد فلزات، قلياها ، الكلها، اكـسيد كـننده هاي قوي و اسيدها مي باشند. سايد سولفوريک حلال اكثر فلزات مي باشد و بشدت خورنده است.

• در شرايط جوي گرم ممكن است اسيد، فيومها و ذرات التهاب زا و اكسيدهاي سمي سولفور در هوا آزاد شوند .

• در كل اسيد سولفوريك ماده اي است پايدار و فاقد هرگونه پليمريزاسيون خطرناكي مي باشد.

• اسيد سولفوريك باعث اكسيداسيون، دهيدروژنه شدن و سولفوناسيون تركيبات آلي مي شود.

• جهت رقيق نمودن اسيد سولفوريک هرگز آب به اسيد اضافه نكنيد، چراكه باعث پاشش و جوشش اسيد مي شود. هميشه بايستي اسيد را اندك به آب اضافه نمود.

انبارش

• در مكان خشك و خنک نگهداري شود.

• به دور از فلزات ـ اكسيد فلزات، قلياها، الكلها، اكسيد كننده هاي قوي و اسيدها انبار گردد.

• محل نگهداري بايستي بخوبي تهويه گردد.

• درهنگام جابجايي بايستي از تجهيزات و لوازم ايمني استفاده كرد.

• مي بايد به دور از منابع حرارت، جرقه و شعله نگهداري گردد.

اسید سولفوریک

1. حفاظت چشم : از عینک مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2. حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم ضد اسید در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3. حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک ضد اسید مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس ضد اسید مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه ضد اسید استفاده شود.

اطفاء حريق

• براي خاموش كردن آتش از مواد شيميايي خشك (ماده خنثی کننده ) استفاده نماييد.

• جهت اطفاء حريق هرگز ازآب استفاده نكنيد، چرا كه با اسيد تركيب شده و باعث تغليظ آن مي شود كه مخلوط حاصل بشدت واكنش پذير بوده و توليد بخار اسيد سولفوريک و حرارت مي نمايد.

اسید سولفوریک

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

H2SO4

ظاهر

مایع

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

۷۶۶۴-۹۳-۹

شماره استاندارد بین المللی

SOI500

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

4.00866

HR

3

فشار بخار

1461

چگالی نسبی

1.834

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

98/078

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

1.84 g cm−3 liquid

دمای ذوب (°C)

10

دمای جوش (°C)

290

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

جایگاه اسید سولفوریک در باغات پسته

جایگاه اسید سولفوریک در باغات پسته

یکی از موارد مهم در جذب مواد غذایی توسط درختان از خاک ، ph خاک است . ph به طور مستقیم روی میکروارگانیسم موجود در خاک و جذب مواد غذایی تاثیر بسیار دارد.

سولفوریک اسید

سولفوریک اسید

تهران اسید فروشنده سولفوریک اسید 98 درصد غلیظ، 35 و 50 درصد برای استفاده در کلیه صنایع وابسته با کیفیت عالی و قیمت رقابتی و ارسال به شکل تانکری، بشکه 220 لیتری، گالن 20 لیتری، گالن 2.5 لیتری می باشد.

فروش اسید سولفوریک

فروش اسید سولفوریک

شرکت کیمیا تهران اسید آمادگی فروش اسید سولفوریک 98 درصد غلیظ ، 35 درصد، 50 درصد و درصد های مورد نظر مشتریان را با کیفیت درجه یک و مناسب ترین قیمت و مقادیر مختلف دارد.

اسید سولفوریک چیست

اسید سولفوریک چیست

اسید سولفوریک خورنده است و قسمت عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد. قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های کارخانه ها و خودرو ها که در هوا معلق هستند واکنش می دهند.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی