00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

اسید نیتریک چیست؟

اسید نیتریک اسيدی است قوي همراه با خاصيت اكسيدكنندگي بالا، حرارت دادن به اسيد نيتريك در فشار اتمسفري در دماي ۲/۷۸ درجه سانتی گراد مي‌جوشد و شروع به تجزيه شدن مي‌كند كه در نهايت محلول اسيدي ۶۸ درصد بدست مي‌آيد و در اين درصد مخلوط آزئوتروپ دارد و ماكزيمم نقطه جوش آن 120 درجه سانتی گراد مي‌باشد. اسيد نيتريک داراي دو آب هيدراته به فرمول هاي H2O.HNO3 و 3H2O.HNO3 مي‌باشد.

اسيد با درجه خلوص ۱۰۰ درصد داراي نقطة جوش در دماي 86 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد آن 42 - درجه سانتی گراد مي‌باشد. چگالي آن در 20 درجه سانتی گراد معادل ۵/۱ گرم در هر ميلي ليتر. اسید نیتریک در ابتدا در قرون وسطي به دست بشر ساخته شد.

حدودا در سال ۱۱۰۰ ميلادي گبر یک روش براي تولید اسید نیتریک ارائه داد. اين روش تهيه آب فورتيس به وسيله تقطير شوره با سولفات مس و زاج سفيد بود. در اواسط قرن هفدهم ،گلابر، اسيد نيتريك را به وسيله تقطير كردن شوره با اسيد سولفوريك قوي ساخت. گاونديش در سال ۱۷۸۵ به وسيله عبور دادن جرقه الكتريكي از مخلوط گازهاي نيتروژن و اكسيژن ثابت كرد كه اسيد نيتريک از اين عناصر تشكيل شده است.

نوشتار انگلیسی اسید نیتریک

ميلينر در سال ۱۷۸۸ اسيد نيتريك را به وسيله عبور آمونياک از بالاي دي ‌اكسيد‌ منگنز حرارت داده شده و جذب بخارات به وسيله آب به دست آورد. در سال ۱۸۳۹، کلمن روشي را براي توليد اسيد نيتريك ابداع كرد كه مبناي تهيه اسيد نيتريک در حال حاضر نيز مي‌باشد. در اين روش با استفاده از پلاتين مخلوط هوا و آمونياك را اكسيد مي‌كنند و اسيد را توليد مي‌كنند.

در سال ۱۸۴۸ رويلي نشان داد كه اكسيژن و نيتروژن مي‌توانند از هوا گرفته شوند و براي توليد اكسيد هاي نيتروژن به وسيله قوس الكتريكي با هم تركيب ‌شوند. اين پديده به وسيله کروکس نيز انجام شده بود. بر همين اساس و روش، واحد كوچكي در منچستر انگلستان در سال ۱۹۰۰ به كار افتاد. اما عيب اين روش اين بود كه بازده توليد اكسيد هاي نيتروژن پايين بود و 1.5 تا 2 درصد احتياجات را برطرف مي‌كرد و به نيروي بيشتري نيز احتیاج داشت.

در سال ۱۹۰۲ دو دانشمند به نام هاي بيرکلند و ايد در نروژ واحدي را احداث كردند كه از منابع هيدروژني استفاده مي‌كرد ولي به ۳۵۰۰۰ اسب بخار انرژي نياز داشت.

در نهايت روش تهيه به وسيله اكسيداسيون آمونياك و استفاده از كاتاليست پلاتين به وسيله استوالد و براور توسعه پيدا كرد و براي اولين بار در سال ۱۹۰۸ در آلمان شروع به كار كرد. روش هاي ديگر توليد به دلايل مختلفي از جمله بالا بودن هزينه، راندمان كم، در دسترس نبودن مواد اوليه (معادن نيترات) به ميزان كافي نتوانستند به عنوان یک روش صنعتی و توليد انبوه اسيد نيتريك ارائه شوند و تنها در حد يك روش آزمايشگاهی و پايلوت‌ هاي كوچك باقي ماندند و همگي منسوخ شدند.

آزمایش اسید نیتریک

تاريخچه استفاده از نیتریک به زمان استخراج طلا باز مي‌گردد؛ چرا كه اين اسيد قادر به حل كردن اكثر فلزات به جز طلا مي‌باشد كه به اين ترتيب طلاي خالص از سنگ طلا استخراج مي‌گرديد. در حال حاضر بيشترين موارد مصرف اسيد نيتريک در تولید كودهاي شيميايي (كشاورزي) از قبيل كودهاي نيترات، نيتروفسفات، كودهاي مخلوط و . . . است.

ضمن اين كه در توليد نيترات ‌هاي معدني ( نيترات آمونيوم انفجاري) و آلي، در اسيد شويي تجهيزات صنعتي، آبكاري، مقاوم‌ سازي در برابر خوردگي، جداسازي طلا و نقره و در صنايع الكتروليز از اسيد نيتريك به وفور استفاده مي‌شود. در صنايع نظامي، صنايع شيرسازي و صنايع پلاستيك ‌سازي نيز مصرف اسيد نيتريك قابل توجه است.

مشخصات فنی :

• فرمول مولکولی : HNO3

• شکل ظاهری : مایع شفاف

• رنگ : زرد کمرنگ یا بی رنگ

• بو : بوی زننده و خفه کننده

• خلوص : اسید نیتریک 58 تا 60 درصد

• گرید محصول : صنعتی - آزمایشگاهی

فرمول اسید نیتریک

کاربردهای عجیب و متنوع

مواد اولیه تولید کودهای ازته

خالص‌ سازی فلزاتی چون طلا و پلاتين

عامل اکسید کننده در سوخت موشک ها

در آزمایشات شیمیایی به عنوان واکنشگر بکار برده می شود.

در غلظت ‌های بسیار کم برای قدیمی کردن مصنوعات چوبی

تولید نمک ‌های نیترات مانند آمونیوم نیترات، نقره نیترات، کلسیم نیترات

کارخانجات لبنی جهت تمیز کردن تجهیزات و دستگاه ها از محلول نیتریک به دلیل راحتی حذف مواد ته نشین شده استفاده می کنند.

فرآیند تولید اسید نیتریک

نحوه تولید اسید نیتریک

1- تهيه اسيد نيتريك از واکنش نيترات پتاسيم يا سديم با اسيد سولفوریک (تقطير نيترات پتاسيم)

واكنش فوق چون گرمازا است دمایی در حدود 900 درجه سانتی گراد دارد كه در آن اسيد توليدی به صورت بخار از محيط خارج می گردد و سولفات سديم در محيط واكنش باقی می ماند.

2- واكنش بين اكسيژن و نيتروژن در كوره‌ هاي خالص و توليد گاز دی اکسيد نيتروژن و جذب آن توسط آب و توليد اسيد نيتريک می باشد.

گالن 20 لیتری اسید نیتریک

تنوع بسته بندی

اسید نیتریک صنعتی

گالن 20 لیتری

بشکه 220 لیتری

تانکر 1000 لیتری

اسید نیتریک آزمایشگاهی

گالن 2.5 لیتری

گالن 20 لیتری

نماد رعایت نکات ایمنی اسید نیتریک

در هنگام استفاده از اسید نیتریک مواظب باشید

تماس با چشم : سبب سوختگی شدید چشم، ریزش اشک، تحریک، تورم و نابینایی می شود.

بلعیدن و خوردن : سبب در شدید و سوختگی شدید دهان، حلق و سوراخ شدن معده، حالت تهوع ، استفراغ، شوک و بیهوشی می شود.

تنفس : بخارات و میست این ماده سبب شوک، سوختگی گلو یا تحریک دستگاه تنفسی، سرفه، درد سینه، سختی در تنفس، سیانور، احساس خفگی و ادم ریه می شود.

تماس با پوست : تماس با محلول این ماده سبب تحریکات مختصر پوست و ایجاد لکه هایی به رنگ زرد تا قهوه ای در پوست می شود. پوست قبل از صدمه دیدن سفت شده، غلظت های بالای این ماده سبب درد و زخم های عمیق در پوست می شود. ممکن است جای زخم در پوست باقی بماند. اگر این ماده به مقدار زیادی برروی پوست ریخته شود و سریعا شسته نشود میتواند باعث مرگ شود.

2. انجام کارهای زیر در اسرع وقت در صورت آسیب دیدن با اسید نیتریک:

تماس با چشم : بلافاصله چشمها را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب گرم شسته

تماس با پوست : بلافاصله موضع را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب گرم شسته اگر پوست دچار به پزشک مراجعه کنید.

بلعیدن و خوردن : هرگر به فردی که بی هوش است چیزی از راه دهان نخورانید. به فرد 240 تا 300 میلی لیتر آب داده و سریعا فرد را به پزشک رسانید.

تنفس : فرد را در معرض هوای تازه قرار دهید و به او تنفس مصنوعی بدهید و از اکسیژن پزشکی در صورت وجود استفاده نمایید و اگر ضربان قلب وجود ندارد احیا قلبی ریوی را انجام داده و فورا به پزشک مراجعه کنید.

اطلاعات پزشکی : علائم حیاتی مصدوم را اندازه گیری کرده و سریعا به پزشک یا نزدیکترین مرکز کنترل سموم مراجعه شود.

3. آتش سوزی با اسید نیتریک:

خطر آتش گیری : اسید نیتریک غلیظ یک اکسید کننده قوی است و ایجاد گرما می کند با عوامل کاهنده و یا مواد آلی قابل احتراق می تواند واکنش دهد و بسوزد و یا منفجر شود.

نحوه مناسب اطفا : استفاده از اسپری آب یا مه برای خنک نگه داشتن ظروف و یا ساختمان های مواجهه با آتش.

تابلو اقدامات پیشگیری اسید نیتریک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

4.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

5. احتیاط های محیطی : تا زمانیکه آلودگی به طور کامل برطرف نشده است محیط را محدود نمائید، نظافت محیط می بایست توسط افراد آموزش دیده انجام شود.

اسید نیتریک از کجا بخریم؟

تهران اسید محصول نیتریک را در بسته بندی های متنوع به درخواست مشتریان محترم با بهترین کیفیت آماده سازی کرده و ارسال می کند. برای اطلاع از قیمت و همچنین ثبت سفارش با بخش بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

HNO3

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7697-37-2

شماره استاندارد بین المللی

411VRN1TV4

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

2.57571

HR

3

چگالی نسبی

1.5027

حالت در دمای 25 °C

L

جرم مولی (گرم در مول)

۶۳٫۰۱

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

1.5129

دمای ذوب (°C)

−۴۲

دمای جوش (°C)

‎83

اسیدیته (pka)

1.4

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

مخلوط اسید نیتریک و اسید سولفوریک

مخلوط اسید نیتریک و اسید سولفوریک

مخلوط اسید نیتریک و اسید سولفوریک تولید کننده نوعی اسید قوی است که آن را آکوا رجیا یا تیزاب سلطانی می نامند. این اسید دارای خاصیت خورندگی بسیار بالایی است و در صنایع آبکاری فلزات مصارف فراوانی دارد. تیزاب سلطانی به صورت مایعی زرد یا نارنجی رنگ است. این ماده قادر به حل نمودن طلا و طلای سفید است. این اسید برای تولید خالص ترین نوع طلا و جواهرات با خلوص 99.99 درصد مورد استفاده قرار می گیرد. تیزاب سلطانی به سرعت خاصیت خود را از دست می دهد و معمولا باید قبل از مصرف سریع تولید شود.

نیتریک اسید

نیتریک اسید

اسیدی بسیار قوی که دارای ویژگی اکسید کنندگی بالاست. از این اسید استفاده های متعددی در صنایع از جمله تولید کودهای شیمیایی می شود.

اسید نیتریک چیست؟

اسید نیتریک چیست؟

اسيد نيتريك ، اسيدي است قوي همراه با خاصيت اكسيدكنندگي بالا. با حرارت دادن به اسيد نيتريك در فشار اتمسفري در دماي °C ۲/۷۸ مي‌جوشد و شروع به تجزيه شدن مي‌كند كه در نهايت محلول اسيدي ۶۸% بدست مي‌آيد و در اين درصد مخلوط آزئوتروپ دارد و ماكزيمم نقطه جوش آن °C۱۲۰ مي‌باشد. اسید سولفوریک

فروش اسید نیتریک

فروش اسید نیتریک

اسید نیتریک که به جوهر شوره هم شهرت دارد، اسیدی بسیار خورنده مایل به زرد بسیار کم رنگ که جز اسیدهای پر مصرف در صنایع می باشد. بیش از نیمی از تولید نیتریک در جهان در کارخانجات تولید کودهای کشاورزی به عنوان ماده اولیه بکار برده می شود.

نظرات کاربرانusers' comments
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

مدیر سایت (1396/8/30) :
سلام بله از اسید نیتریک در تولید کود شیمیایی نیز استفاده می شود.

جواهریان (مهندس کشاورزی) (1396/8/30) :
سلام بنده در تولید کودهای شیمیایی فعالیت دارم. می خواستم راهنمایی کنید آیا مییتونم از اسید نیتریک شما برای تولید استفاده کنم؟

علیرضا (1396/8/23) :
سلام خواستم بابت محصول اسید نیتریک از شما سپاس گذارم.

امید دیباجی (1395/12/1) :
سلام ممنون از شما و محصول خوبتون (اسید نیتریک)

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی