009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

اسید کلریدریک چیست ؟

مشخصات اسید کلریدریک چیست

نام شیمیایی : اسید کلریدریک ، Choloridric Acid اسامی مترادف با اسید کلریدریک : جوهر نمک ، کلریدریک اسید ، هیدروژن کلراید ، اسید کلروهیدریک ، تیرک ، Hydrochloric acid.

گرید محصول :

1. اسید کلریدریک صنعتی.

2. اسید کلریدریک آزمایشگاهی.

فرمول مولکولی : HCL .

خلوص : اسید کلریدریک 37%، اسید کلریدریک 30 تا 33%

خصوصیات :

جرم مولی : 36.46 g/mol .

شکل ظاهری : مایع شفاف ، بی رنگ و با بوی تند.

دمای ذوب : - 35 ͦC.

دمای جوش : 108 ͦC.

اسیدیته ( ph ) : 1/1.

نقطه اشتعال : این ماده نمی سوزد.

حلالیت در آب : قابل حل است .

معرفی اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید ( جوهر نمک ) یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند بو از هیدروژن کلراید در آب است. یک اسید معدنی بسیار خورنده و اسیدی با استفاده های صنعتی فراوان می باشد. این اسید به دلیل اینکه جز مواد شیمیایی اولیه (پایه ) می باشد کاربرد بسیار گسترده ای دارد. گار اسید کلریدریک بی رنگ با تند تند و با طعم اسیدی و از هوا سنگین تر می باشد.این ماده به آسانی تبدیل به مایع می شود و در حالت مرطوب یا محلول، ماده آبی رنگ را به قرمز تبدیل می کند.

معرفی اسید کلریدریک

تیزآب سلطانی یک ترکیب شامل جوهر نمک و نیتریک اسید می باشد که از انحلال نشادر در اسید نیتریک ساخته می شود. ساخت این ماده به کیمیاگر اروپایی با نام پسدوگبر نسبت داده شده است. هرچند که مراجع متعددی تولید این ماده که در آن اسید کلریدریک موجود می باشد را به نسخ خطی شرق زمین در اواخر قرن 13 نسبت داده اند.

اسید کلریدریک به صورت خالص در قرن 16 توسط لیباویوس از طریق حرارت دادن نمک در ظروف گلی خاک رس که مخصوص ذوب فلزات می باشد تولید شده است.

گروهی معتقدند جوهر نمک خالص ابتدا توسط دو آلمانی با نام های Valentin و monk در قرن 15 کشف شده است. هرچند این نظریه را برخی از مدعیان با استناد بر اینکه تا پایان قرن 16 هیچ اسید کلریدریک خالصی در آن منطقه مشاهده نشده است رد کرده اند.

در قرن هفدهم یک شیمیدان آلمانی با نام گلاوبر به منظور تولید سولفات سدیم از طریق فرآیند مانهایم اسید سولفوریک و نمک کلرید سدیم را با یکدیگر ترکیب کرد. پس از آن در سال 1772 میلادی پرستیلی از شیمیدانان انگلیسی موفق به تولید هیدروژن کلراید خالص شد و در سال 1818 داوی شیمیدان انگلیسی ثابت کرد که ترکیب شیمیایی شامل هیدروژن و کلراید می باشد. در دوره انقلاب صنعتی اروپا تقاضای مواد قلیایی افزایش پیدا کرد. یک پروسه صنعتی جدید بوسیله نیکولاس لبلانک توانست کربنات سدیم را در مقیاس بزرگ و با هزینه پایین تولید کند.

موارد مصرف و کاربرد اسید کلریدریک

اسید کلریدریک (جوهرنمک) در بسیاری از صنایع کاربرد فراوان دارد.

1. تولید انواع مواد شیمیایی

2. در بسیاری از پروسه های غذایی

3. شستشو و اسید شویی فلزات

4. خنثی سازی ترکیبات آلکالین یا ضایعات فلزات

5. احیا اوره

6. قطعه شویی (اسید شویی) فولاد : یکی از مهم ترین کاربردهای اسید کلریدریک در اسید شویی فولاد است تا زنگ یا اکسید آهن را از روی سطح آهن یا فولاد قبل از ورود آنها به واکنش های بعدی مثل اکستروژن ، گالوانی کردن و دیگر تکنیک ها، بزداید. اسید کلریدریک در کیفیت فنی با غلظت 18% رایج ترین عامل اسید شویی فولاد های کربنی است.

7. تولید انواع ترکیبات غیر آلی : محصولات زیادی طی یک واکنش اسید و باز توسط کلریدریک اسید تولید می شوندو مواد شیمیایی در گیر با آب.

8. پرداخت چرم

9. تمیز کننده ها و پاک کننده های خانگی و صنعتی

10. صنعت ساختمان سازی

11. پاک کننده ها و جرمگیری کاشی و سرامیک

12. اسیدید کردن چاه های نفتی

13. تولید ترکیبات آلی : از دیگر کاربردهای اسید کلریدریک تولید ترکیبات آلی، مثل وینیل کلراید است. معمولا این کار استفاده ای غیر آزاد است.

14. برداشتن رسوب بویلرها

15. کنترل ph و خنثی سازی : اسید کلریدریک برای تنظیم اسیدی بودن در خلوص مورد نیاز صنایع غذایی ، دارویی ، آشامیدنی به کار می رود.

16. تهیه اتیلن دی کلراید.

17. خالص سازی نمک طعام.

18. نظافت و خانه داری

روش تولید اسید کلریدریک

هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلرید در آب تهیه می ‌شود. هیدروژن کلرید را می ‌توان با روش‌ های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌ های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است. تولید مقیاس بزرگ اسید کلریدریک تقریبا همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد شیمیایی انجام می‌ پذیرد.

هیدروکلریک اسید در محلول‌ های تا ۳۸٪ تهیه می ‌شود. غلظت ‌های بیشتر فقط تا ۴۰٪ از نظر شیمیایی قابل تولید هستند، اما نرخ تبخیر از آن به بعد به قدری بالا است که نگهداری و استفاده از آن نیازمند ملاحظات بسیاری است مثل دما و فشار پایین. پس میزان عمده صنعتی آن ۳۰٪ تا ۳۴٪ است که با توجه به حمل و نقل مناسب و اتلاف ماده محدود به علت بخار های HCl بهینه شده است. غلظت ‌های بیشتر را به جهت کنترل اتلاف از طریق تبخیر باید فشرده و سرد نمود. در ایالات متحده، محلول ‌های بین ۲۰٪ تا ۳۲٪ با نام اسید موریاتیک فروخته می‌ شوند. محلولهای مورد استفاده اغلب برای نظافت خانه‌ ها در ایالات متحده، معمولا ۱۰٪ تا ۱۲٪ هستند که هشدارهای جدی برای رقیق ‌تر کردن شان قبل از استفاده دارند. در بریتانیا، که با نام «ارواح نمک» برای نظافت خانگی فروخته می ‌شود، قدرت اسید برابر همان مقدار در ایالات متحده است.

بسته بندی اسید کلریدریک

اسید کلریدریک صنعتی موجود در گالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری و تانکر های 1000 لیتری و اسید کلریدریک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری و گالن های 20 لیتری موجود می باشد.

ایمنی اسید کلریدریک

هشدار های حفاظتی

تماس با چشم : غلظت بخارات، میست و قطرات این ماده میتواند سبب تحریکات شدید، سوختگی و کوری چشم می شود.

تماس با پوست : می تواند سبب تحریکات شدید پوستی، قرمزی، تاول و درد و سوختگی و صدمات پوستی شود.

بلعیدن و خوردن : میتواند سبب زخم های خورنده در دهان، گلو، مری و شکم می شود. علایم آن شامل سختی در قورت دادن ، عطش ، استفراغ و حالت تهوع، اسهال، صدمات شدید، اغما و مرگ است.

تنفس : محلول این ماده بسیار خورنده است و تاثیرات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد. بخارات و میست این ماده می تواند سبب تحریکات شدید بینی، زخم گلو، انسداد، سرفه و سختی شود. در مدت مواجهه با این ماده زخم در بینی و گلو ایجاد می شود.

کمک های اولیه

تماس با چشم : سریعا چشم های آلوده را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب ولرم شستشو داده، پلکها باز نگه داشته شوندو به پزشک مراجعه شود.

تماس با پوست : سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 20 تا 30 دققه شستشو داده و به پزشک مراجعه شود.

بلعیدن و خوردن : هرگز به فردى كه بيهوش است چيزى نخورانيد. درصورت هوشيارى فرد دهان وى را با آب تميز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نكنيد . به فرد هوشيار 240 تا 300 ميلى ليتر آب بخورانيد . درصورت امكان، پس ازخوردن آب به فرد شير دهيد. اگر استفراغ به صورت طبيعى اتفاق افتاد دوباره به فرد آب داده به پزشك مراجعه شود.

تنفس : منبع مولد آلودگى يا فرد را به هواى آزاد برده . علائم مسموميت با اين ماده 48 ساعت پس از مواجهه نمايان مى شود، به پزشك مراجعه شود.

اطلاعات پزشکی : علائم حياتى فرد ( دما، فشارخون و …)را مرتب چك كرده و به پزشك يا نزديك ترين مركز كنترل سموم مراجعه شود.

اطفا حریق

خطر آتش گیری : این ماده نمی سوزد. تماس با فلزات، تولید گاز هیدروژن کرده که مخلوط این گاز با خطر آتش

3. گیری هوا می تواند سبب انفجار شود.

نحوه مناسب اطفا: از اسپری آب برای خنک کردن ظروف محتوی این ماده استفاده شود.

 اسید کلریدیرک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش مقاوم در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک(ماسک ضد اسید) مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه استفاده شود.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

hcl

درصد خلوص (%)

30-33

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

۷۶۴۷–۰۱-۰

شماره استاندارد بین المللی

HHL000

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

1.49017

HR

3

فشار بخار

17.840

حالت در دمای 25 °C

G

جرم مولی (گرم در مول)

36.46

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

1.18

دمای ذوب (°C)

27.32

دمای جوش (°C)

‎110

اسیدیته (pka)

8.0

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

تولید اسید کلریدریک

تولید اسید کلریدریک

از سال 800 میلادی اسید کلریدریک شناخته شد. از طریق حرارت دادن مخلوط نمک معمولی و اسید سولفوریک غلیظ بدست آورد. روش های دیگری نیز برای تولید وجود دارد از جمله: از کلر و هیدروژن ، از اسید کلریدریک بدون آب، اسید کلریدریک ممکن است از واکنش اسید سولفوریک با نمک معمولی به وسیله سوزاندن کلر با هیدروژن تهیه گردد.

استفاده از جوهر نمک

استفاده از جوهر نمک

هیدروکلریک اسید یا کلروهیدریک اسید (جوهر نمک) اسیدی است که از آن برای جرم گیری سطوح سرویس بهداشتی، کاشی، سرامیک، موزاییک و... استفاده می شود. این اسید خاصیت جرم زدایی دارد، در هنگام استفاده باید نکات ایمنی را رعایت کرد از جمله هرگز نباید جوهر نمک را با ماده شیمیایی دیگری مخلوط کرد. و در صورت مخلوط کردن با آب حتما آب باید سرد باشد از مخلوط کردن با آب گرم بپرهیزید.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی