009821-36303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

اکسید روی چیست ؟

مشخصات محصول اکسید روی :

• نام شیمیایی: zinc oxid

• فرمول شیمیایی:ZnO

• اسامی مترادف : روی اکساید – توتیا – زینک اکساید

اکسید روی

تعریف اکسید روی

اکسید روی یا زینک اکسید Zinc Oxide ترکیبی غیر ارگانیک می باشد که دارای فرمول شیمیایی Zno است . این ترکیب پودری سفید رنگ بوده و در آب حل نمی شود و کاربرد بسیار وسیعی در طیف گسترده ای از صنایع مانند کاشی و سرامیک ، لعلب سازی ، تولید شیشه ، لاستیک سازی و روان سازها ، رنگ سازی ، تولید چسب و سیلانت ، مواد غذایی و باتری دارد . زینک اکساید به صورت طبیعی نیز در طبیعت یافت می شود ولی عموما به شکل شیمیایی سنتز می گردد . اکسید روی که پودری سفید رنگ است و به صورت شیمیایی تولید می شود ولی گاهی در طبیعت نیز یافت می گردد که با منیزیم و دیگر نا خالصی ها ترکیب شده و رنگ زرد متمایل قرمز پیدا کرده است . اکسید روی کریستالی و تماما به رنگ سفید می باشد و در صورت حرارت دیدن زرد رنگ می شود اما پس از خنک شدن دوباره به رنگ سفید بر می گردد . تولید این ماده به چندین روش امکان پذیر است که روش های تولید آن عبارت هستند از : روش مستقیم ، روش غیر مستقیم ، روش شیمیایی مرطوب و سنتز آزمایشگاهی .

در گذشته های دور انسان ها از آن برای مصارف دارویی سود می برده اند مانند ضد عفونی کردن چشم و زخم های باز که در هند ویونان صورت می گرفته است . اکسید زینک دارای ویژگی های خاصی نظیر ضد باکتری بودن ، ضد شعله UV ، ظرفیت گرمایی بالاو ...... می باشد که این موضوع سبب افزایش استفاده ازآن در صنایع بسیار زیادی شده است .

اکسید روی

تاریخچه اکسید روی

برای اولین بار اکسید روی توسط رومی ها ، دو هزار سال قبل از میلاد تهیه شد ، سپس در قرن شانزده توسط هندی ها ، در قرن هفده در چین و در سال 1850 در اروپا سنتز شد . در آغاز به عنوان آبرنگ و رقیق ساز رنگ ها در نقاشی و در سال 1890 در تهیه رنگ های روغنی استفاده می شد . در سال 1970 از آن برای تهیه کاغذ فتوکپی و نیز بهبود کیفیت کاغذ استفاده شد . اخیرا اکثر تحقیقات علمی ، بر روی Zno به عنوان یک ماده نیمه رسانا ، تمرکز یافته است ، توجه و بررسی بر روی خواص Zno در سال 1912 و همزمان با آغاز رشد نیمه رساناها ، بعد از اختراع ترانزیستور آغاز شد . در سال 1960 خواص پیزوالکتریکی بسیار جالبی از Zno کشف شد ، که منجر به اولین کاربرد الکترونیکی به عنوان لایه نازک در قطعات موج صوتی سطح شد . از سال 1990 تحقیقات بر روی Zno افزایش چشم گیری یافت . در دمای c1975 به اکسیژن و بخار روی تجزیه می شود ، که این نشان دهنده پایداری نسبتا بالای آن است . این ماده یک اکسید آمفوتر است و میتواند هم به عنوان یک باز و هم به عنوان اسید عمل کند . در آب الکل تقریبا نا محلول است .

اکسید روی

اکسید روی عضوی از خانواده ور تزیت و یکی از غنی ترین نانو ساختارها است . این ماده می تواند در ابزارهای نوری در ناحیه فرابنفش و آبی بکار رود . همچنین این ماده در مقیاس نانو، یک نیمه هادی با شفافیت زیاد و لومینسانس قوی در دمای اتاق است و به همین دلیل انتخاب ایده آلی برای انواع حسگرها، دیودهای لیزری، نمایشگرها و الکترود شفاف است . اکسید روی ، زیست سازگار و ایمن بوده و می تواند در پزشکی به راحتی بکار رود . نانو ذرات اکسید روی از نظر جذب اشعه فرابنفش نیز دارای کاربردهای ویژه ای هستند که از جمله آن می توان به کاربرد آنها در پماد سوختگی و کرم های ضد آفتاب به عنوان جذب کننده قوی پرتو فرابنفش و فوتو کاتالیست برای حذف آلودگی های محیط زیست اشاره کرد . از کاربردهای دیگر اکسید رویمی توان به استفاده های آن در ابزارهای نوری و فوتو الکترونیکی ، وریستور، سطوح صوتی ، موادپیزوالکترویک ، فوتودیود، ابزارهای فوتوولتایی ، لیزر فرابنفش ، سلول خورشیدی و حسگر گازهایی از قبیل آمونیاک ، اوزن ، کربن مونوکسید، هیدروژن ، نیتروژن اکسید ، اکسیژن ، پروپان ، اتانول و فرمالدهید اشاره کرد.

اکسید روی

موارد مصرف و کاربرد اکسید روی

در علم مواد شامل ضریب شکست بالا، رسانایی حرارتی بالا، آنتی بیوتیک، مواد محافظ اشعه uv، پلاستیک، سرامیک، شیشه، چوب ، سیمان، رنگ، گریس، پماد، چسب، مهر،رنگ دانه، باتری، مدار بکار رفته در اطفاع حریق، پودر بچه،پمادهای پوستی، کرم ضد آفتاب، شامپو ضد شوره، درمان ضایعات پوستی ، سوختگی ها،اگزما، سوختگی پای نوزادان، خراشیدگی ، گزش حشرات، ضد خارش

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

ZnO

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

1314-13-2

شماره استاندارد بین المللی

ZKA000

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

N

p to m

3.3257

HR

3

فشار بخار

چگالی نسبی

5.47

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

81.37

دمای ذوب (°C)

1975

محصولات مرتبط Related products
محصولات مرتبط کیمیا تهران اسید

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی