00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

بوراکس چیست ؟

مشخصات محصول بوراکس

•نام شیمیایی : بوراکس.

•اسامی مترادف با بوراکس : بوره ، Borax، نمک اسید بوریک ، سدیم بورات ، sodium tetraborate decahydrate ، سدیم تترا بورات ، دی سدیم تترا بورات.

•گرید محصول : 1. بوراکس صنعتی 2. بوراکس آزمایشگاهی.

•فرمول شیمیایی : Na2B4O7.10H2O.

•خلوص : بوراکس 99%.

•شکل ظاهری : بوره (بوراکس) معمولا به شکل پودر سفیدی متشکل از بلورهای نرم بی رنگ است که به آسانی در آب حل می شوند.

بوراکس

تعریف بوراکس

بوراکس پودری سفید رنگ می باشد که متشکل از کریستال های نرم بی رنگ است که به راحتی در آّب حل می شود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری شوینده ها ، مواد آرایشی و لعاب ها می باشد. بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلول های بافری، به عنوان ماده تاخیر انداز آتش ، ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس ها ، به عنوان فلاکس در متالوژی ، حفاظت های جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو ، ماده شالوده در پخت و پز و به عنوان ماده اولیه برای ترکیبات بورون دیگر به کار می رود. در استخراج صنعتی معدن طلا روش استفاده از بوراکس گاهی اوقات به عنوان جایگزین به جای جیوه سمی در پروسه استخراج طلا به کار می رود.

تاریخچه بوراکس

اصطلاح بوراکس به تعدادی مواد معدنی مربوط و وابسته یا ترکیبات شیمیایی که در محتوی آب کریستاله متفاوت اند داده می شود ولی معمولا به دکاهیدرات ها اطلاق می شود. بوراکس تجاری معمولا به صورت جزئی دهیدراته است.

واژه بوراکس از بورق عربی به معنای سفید چیزی که در اصل از واژه پهلوی گرفته شده که ممکن است پتاسیم نیترات یا فلاکس دیگری باشد که اکنون به نام بوره شناخته می شود. نام دیگر بوراکس نتکار (بوره طبیعی) که یک واژه سانسکریتیست می باشد.

بوراکس برای اولین بار در بسترهای خشک دریاچه در تبت کشف شد و از مسیر ابریشم وارد کشور عربستان شد.

کشف بوراکس :

بوراکس نخستین بار در اواخر قرن 19 میلادی زمانی که کمپانی بوراکس ساحل اقیانوس آرام متعلق به فرانسیس مارون اسمیث (فرانسیس بوراکس اسمیت – سلطان بوراکس ) شروع به داد و ستد و عمومی کردن کاربردهای

وسیع و گوناگون بوراکس در زیر نام تجاری team borax mule 20 کرد، نام گذاری شده بود. این نام گذاری برای روشی بود که توسط آن بوراکس به شکل اصلی خود به خارج از کالیفرنیا و صحراهای ناوادا در مقادیر زیاد به منظور ارزان کردن و در دسترس عموم گذاشتن آن انتقال داده می شد.

 بوراکس

موارد مصرف و کاربرد بوراکس

1.بوراکس در محصولات خانگی کاربرد دارد : بوراکس اکنون در محصولات متنوع لباس شویی و تمیز کننده خانگی شامل تقویت کننده ترکیبات لباس شویی با برند mule team borax 20 و مایع دستشویی تقویت شده بوراکس به کار می رود. برخلاف نامش بوراتیم سفید کننده لباس شویی دارای بوراکس یا دیگر ترکیبات بورون نمی باشد. بوراکس همچنین در برخی فرمول های سفید کننده دندان وجود دارد. همچنین یک جز فعال در مورچه کش ها می باشد.

2.بافر : سدیم بورات در آزمایشگاه های شیمیایی و بیو شیمیایی برای ساختن بافرها به کار می روند. برای مثال : به منظور ژل الکتروفورز DNA ، مانند بافر TBE یا بافر جدیدترSB یا BBS در روش های پوششی به کار می رود.

بافرهای بورات همچنین به عنوان محلول تعادل در واکنش های پیوندی متقاطع با پایه دی متیل پیملی مدیت به کار می روند. بوراکس به عنوان یک منبع از بورات برای استفاده از خاصیت هم کمپلکس کنندگی کبالت یا دیگر عوامل در آب برای تشکیل کمپلکس های یونی با مواد گوناگون به کار می رود. بورات و یک بستر مناسب پلیمر برای رنگ سنجی متفاوت هموگلوبین غیر گلیکوسیلات از هموگلوبین گلیکوسیلاتی به کار می روند. چیزی که شاخصی از قند خون بالای طولانی مدت در انواع بیماری های دیابتی است.

3.به عنوان یک عامل نرم کننده آب : بوراکس به تنهایی قرابت نزدیکی با کاتیون های سختی آب ندارد. گرچه به منظور فوق استفاده می شده است.

4.فلاکس : مخلوطی از بوراکس و آمونیوم کلرید به عنوان فلاکس در جوشکاری آهن و فولاد به کار میرود که نقطه ذوب اکسید آهن ناخواسته را پایین می آورد و اجازه می دهد تا به صورت مذاب خارج شود. بوراکس همچنین به صورت مخلوط با آب به عنوان گداز در لحیم کاری فلزات جواهرات مانند طلا و نقره به کار می رود. به لحیم ذوب شده اجازه میدهد تا به صورت هموار و صاف در درز جریان یابد. بوراکس همچنین یک فلاکس خوب برای حلبی پوشاندن تنگستن با روی است که به جهت نرم و لحیم پذیر کردن تنگستن انجام می شود.

5.استخراج معادن در اندازه کوچک : بوراکس جایگزین جیوه به عنوان روش ترجیهی برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی در معدن کاری اندازه های کوچک است. روش به نام روش بوراکس نامیده می شود و در فیلیپین استفاده می شود. یک پلیمر لاستیک مانند گاهی به اسم flubber ، gluep می تواند توسط پیوند متقاطع پلی وینیل استات با بوراکس ساخته شود. ساختن چسب های بر پایه پلی وینیل استات مانند چسب Elmer s glue و بوراکس یک آزمایش معمولی آموزشی است.

بوراکس

6.افزودنی های خوراکی : بوراکس با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی کشورها استفاده می شود ولی در آمریکا قدغن شده است. در نتیجه غذاهای مشخص مانند خاویار که برای فروش در آمریکا تولید می شونددارای سطوح بالاتر نمک برای کمک به نگهداری آنها می باشند.

استفاده بوراکس در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک مانند به غذاست یا به عنوان نگهدارنده می باشد. در پخت و پز شرقی به طور عمده برای خصوصیات قوام دادنی آن می باشد.

در آسیا بوراکس به برخی غذاهای چینی اضافه میشده است. در اندونزی یک افزودنی غیر مجاز معمول به غذاهایی مانند ماکارونی و برنج بخارپز می باشد. هیئت رئیسه حمایت از خریداران در کشورها درباره خطر ابتلا به سرطان کبد با استفاده زیاد از این ترکیب پس از یک دوره 5-10 ساله هشدار داد.

مصارف دیگر :

1.جز ترکیبی در لعاب های مینایی

2.جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک

3.بوراکس می تواند به عنوان افزاینده در روکش های سرامیک و لعاب ها به کار رود برای بهبود مقاومت در برابر آب و ایجاد پوشش سازگار با محیط زیست.

4.تاخیر انداز آتش

5.ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبرگلاس و سلولز

6.محلول 10% برای پشم محافظ در برابر بید

7.ماده اصلی برای سدیم پربورات مونوهیدرات که در مواد شوینده به کار میرود و نیز برای اسید بوریک و دیگر بورات ها.

8.جز چسبناک کننده در چسب های بر پایه کازئین ، نشاسته و دکسترین

9.مسمومیت زدایی فلوراید

10. مرهمی برای برفک در سم اسب ها

11. استفاده در جوهر روان نویس ها با حل کردن لاک مخصوص در بوراکس گرم شده

12. ماده تیمار پوست مار

13. ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ورزش ماهی گیری قزل آلا

14. بافر در استخرهای شنا برای کنترل ph

15. جاذب نوترون مورد استفاده در راکتورهای هسته ای و حوضچه های سوخت کم زور و برای کنترل فعالیت و خاموش کردن یک واکنش زنجیره ای هسته ای.

16. به عنوان کود میکرونوترینت برای بهبود حاصلخیزی خاک های بدون بورون

17. برای رنگ دادن به آتش با یک ته رنگ سبز

18. به طور سنتی برای پوشاندن گوشت های خشک شده مانند گوشت ران برای محافظت از آنها از باد کردن در طول ذخیره سازی بیشتر استفاده می شود.

19. در برخی مکمل های ویتامین تجاری وجود دارد.

20. سد کردن سوراخ های مانع رادیاتور ماشین و موتور

21. ترکیبی مهم در لعاب

22. استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش.

بوراکس

روش تولید بوراکس

آنچه در کتاب های امروزی درباره تهیه و تخلیص بوراکس نوشته شده است، عینا همان است که 200 سال پیش در آن نامه تاریخی درج گردیده است؛ مثلا در مفصل ترین کتب شیمی معدنی جدید ، که به زبان فرانسه در 12 جلد زیر نظر پائول پاکسال و 68 شیمی دان معروف به چاپ رسیده است، در جلد 6 ، چاپ 1934 ، می نویسند : بوراکس را از دوبار متبلور کردن محلول کرنیت در آب به دست می آورند.

این طریقه ، یعنی دو نوبت متبلور کردن را در اصطلاح شیمی ، تبلور تدریجی گویند و برای تصفیه و تخلیص اکثر املاح به کار می رود و چنان که دیدیم عینا همان طریقه است که درآن نامه تاریخی به تفصیل شرح داده شده است.

نکته دیگری که قابل توجه است ، که در همه کتاب های شیمی معدنی نوشته شده است که بوراکس از سه منبع در طبیعت استخراج می شود :

1.از آب های شور بعضی دریاچه ها و رسوب های زیادی که بر اثر تبخیر آب این دریاچه ها به وجود می آید.

2.رگه های بعضی کوه ها.

3.از برخی خاک های معدنی.

آنگاه می بینیم که ایرانیان قدیم نیز بوراکس را از همین منبع می گرفته اند ، چنان که در جلد اول کتاب برهان قاطع ، در صفحه 315 می نویسد : در قطر المحیط آمده البورق اصناف : مائی و جبلی و ارضی.

این می رساند که بوراکس را از سه منبع مختلف ، یعنی آب ، کوه و خاک می گرفته اند.

نکته دیگر این که امروزه با وجود ترقی و پیشرفت بسیاری که نصیب علم شیمی شده است به این موارد پی برده اند ، حال آنکه در زمان های قدیم نیز شش نوع بوراکس می شناخته اند که به اسامی زیر نامیده می شوند :

بورق الصناعه ، بوره ارمنی ، بوره رومی ، بوره زبدی ، بورق الخبازین و نطرون.

از این ها مهم تر ساختن بوراکس مصنوعی در زمان های قدیم است ؛ امروزه چنان که می دانیم ، اکثر مواد موجود در طبیعت را به صورت مصنوعی می سازند، زیرا محصولاتی که از طبیعت گرفته می شود، کفاف نیازمندی های عمومی دنیا را نمی دهد، به این جهت کم کم در دنیا ابریشم مصنوعی ، رنگ های مصنوعی ، چسب های مصنوعی ، لاستیک مصنوعی و از پندی به این طرف ، غذاها و داروهای مصنوعی و صدها ماده مصنوعی دیگر رواج پیدا کرده است. بنابراین ، دویست سال قبل و حتی قرن ها پیش از آن که کشور ایران بوراکس عمده دنیا را می داده است، شیمی دان های قدیم ایران را به کشف و تهیه بوراکس مصنوعی در آزمایشگاه ها وادار کرده است.

اکنون می خواهیم بدانیم این بوراکس را چگونه می ساخته اند :

امروزه ما می دانیم که دو عنصر بور و سیلیسیم و همچنین ترکیبات مهم آنها یعنی بورات ها و سیلیکات ها از نظر خواص شیمیایی با یکدیگر شبیه بوده و یک سلسله خواص مشترک دارند، به این جهت دو عنصر بور و سیلیسیم را امروزه در اکثر کتاب ها در یک فصل ذکر می کنند و در طبقه بندی مندلیف در یک ردیف به شمار می آورند.

این مسئله ، یعنی شبیه بودن خواص شیمیایی بورات ها و سیلیکات ها بر شیمی دان های قدیم ایران نیز به خوبی معلوم بوده است و از آن برای ساختن بوراکس مصنوعی استفاده می کرده اند. برای انجام این امر از شیشه و قلع ، یک نوع سیلیکات قلع می ساختند که عینا مانند بوراکس ، برای ذوب و لحیم کردن قطعات فلزی به یکدیگر به کار می رفت. و همچنین از شیشه و سرب نوع دیگری بوراکس مصنوعی می ساختند که همین خاصیت را داشته است. این بوراکس مصنوعی را تنکار می نامیدند که از کشور ایران و اروپا صادر می شده و در آنجا به نام تنکال معروف شده است و در بعضی کتاب ها تونکال نوشته اند.

بوراکس

تهیه اسید بوریک از بوراکس

ابتدا بوراکس را در آّب گرم حل کرده سپس فرایند خنثی سازی را با استفاده از اسید کلریدریک انجام می دهیم. اسید بوریک اسیدی بسیار ضعیف بوده که از بورات ها و یا هیدرولیز هالیدهای بور با هیبریداسیون sp2به دست می آید. بوریک به صورت بلورهای سفید سوزنی شکل است که در آن واحدهای B(OH)3از طریق پیوندهای هیدروژنی به یکدیگر متصل شده اند و لایه های نامحدودی با تقارن تقریبا شش ضلعی تشکیل می دهند.

B2O3 یک اکسید اسیدی است. زیرا اکسید نافلزات با آب واکنش می دهند و اکسید اسید تولید می کنند : B2O3 + H2O àH3BO3

اسید بوریک در آّب تا حدودی حل شده و با بالا رفتن دما قدرت انحلال پذیری آن افزایش می یابد. این اسید تک بازی و ضعیف است و به عنوان پروتون دهنده عمل نمی کند بلکه به عنوان اسید لوییس ( پذیرنده یون هیدروکسید ) عمل می کند.

B(OH)3 + H2O & amp; amp; lt;-& amp; amp; gt; B(OH)4- + H + (aq)pk = 9.25

B(OH)4- در غلظت های کمتر از M 025/0 فقط به صورت نمونه های یک هسته ای B(OH)3 و B(OH)4-وجود دارند ولی در غلظت های بالاتر قدرت اسیدی افزایش می یابد.

B(OH)3 àB3O3(OH)4- + H + + 2 H2O pk = 6.84 3

در محلول های مختلف اسید بوریک و بورات ها بسیار هایی مانند B3O3(OH)4- را طبق معادله زیر می دهند.

B(OH)3 + B(OH)4- & amp; amp; lt;-& amp; amp; gt; B3O3(OH)4- + 3H2O pk = 110 2

به نظر می رسد که بسپار اصلی حلقوی باشد و وجود چنین حلقه هایی در بورات های متبلور مانند 2B2O3و Cs2O بسیار عیان است.

از تعادل سریعی که بین اسید بوریک با اکسیژن – 18 و بورات ها انجام می شود، می توان نتیجه گرفت که در محلول تعادل به سرعت روی می دهد. این ترکیب ها با پلی اولها مانند گلیسرول و هیدروکسی کربوکسیلیک اسیدها کمپلکس هایی به نسبت 1:1 تشکیل داده ، قدرت اسیدی اسید بوریک افزایش یافته و اندازه گیری مستقیم آن با سود (NaOH) امکان پذیر می شود. گلیسرول یک ماده کمپلکس دهنده که هرچه غلظت آن را کاهش دهیم تعداد کمپلکس های پایدار آن کمتر می شود و در نتیجه قدرت اسیدی بوریک اسید کمتر افزایش می یابد در نتیجه با حجم کمتری از سدیم هیدروکسید (NaOH) تیتر می شود.

بوراتها مشتق از سه اسید می شوند. اسید اورتوبوریک (H3BO3) اسید پیروبوریک (H2B4O7)اسید متابوریک (HBO2).

در اثر گرما در 100 تا 140 درجه سلسیوس اسید بوریک به ترتیب به صورت زیر تجزیه می گردد و در حرارت های بالاتر B2O3بدست می آید.

بوراکس

تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز برای انجام این آزمایش :

قیف بوختر ، لوله آزمایش ، کاغذ صافی ، نوار کاغذ یونیورسال ، اسپاتول ، میله چینی یا شیشه ای ، بشر 250 میلی لیتری ، کریستالیزور.

مواد اولیه جهت تولید اسید بوریک از بوراکس:

بوراکس ، اسید کلریدریک 25% ، اسید سولفوریک غلیظ ، پودر منیزیم یا نوار منیزیم ، معرف تورنسل ، محلول نیترات نقره ، متیل الکل ، محلول سولفات مس ، محلول سولفات آلومینیوم.

مراحل انجام کار :

1.12 گرم بوراکس را در ml 25 آب مقطر گرم حل کرده و محلول حاصل را با اسید کلریدریک 25% خنثی کنید. محلول را به آرامی سرد کرده و با استفاده از قیف بوختر صاف کنید. اسید بوریک را بر روی کاغذ صافی خشک کنید و محلول زیرین را جهت گرفتن مابقی اسید ، به غلظت برسانید..

Na2B4O7 + 2HCl + 5H2Oà4B(OH)3(s) + 2NaCl

2.در یک بشر کوچک مقدار 8/1 گرم بوراکس را در 4 میلی لیتر آب جوش حل کرده و به آن 2 میلی لیتر اسید سولفوریک 3 مولار می افزاییم. مخلوط را هم زده و در تشتک آب یخ قرار می دهیم . رسوب را صاف کرده و خشک می کنیم.

Na2B4O7 + H2SO4 + 5H2O à4B(OH)3(s) + Na2SO4

شناسایی :

1.مقداری از بلورهای اسید بوریک را در آّب گرم حل کرده و محلول را به سه لوله آزمایش منتقل نمایید. سپس به داخل یکی از لوله آزمایش ها 5-3 قطره محلول تورنسل خنثی اضافه کنید و تغییر رنگ محلول را مشاهده نمایید. تکه ای از کاغذ یونیورسال را در داخل لوله آزمایش دیگر به مدت چند ثانیه نگهدارید. رنگ آن را با رنگ استاندارد مقایسه کنید وph اسید بوریک را حدس بزنید.

2.میله ای شیشه ای و یا از جنس چینی را حرارت دهید. میله داغ را در پودر اسید بوریک وارد کنید و مجددا روی شعله بگیرید و تغییر رنگ شعله را مشاهده نمایید.

3.چند عدد از بلور بوراکس ، Na2B4O7 را در داخل یک بوته چینی قرار داده و روی آن 2-3 قطره اسید سولفوریک غلیظ بریزید. سپس 6-5 قطره متیل الکل به مخلوط اضافه کنید و مخلوط را با یک میله شیشه ای خوب هم بزنید و میله شیشه ای را روی شعله بگیرید. نور حاصل از تری متیل بورات B(OCH3)3و همچنین رنگ شعله را مشاهده کنید.

4.چند قطره از محلول اشباع بوراکس را در سه لوله آزمایش بریزید . در لوله آزمایش اول محلول نیترات نقره ، در دومی محلول سولفات مس و در سومی محلول سولفات آلومینیوم بریزید. به رنگ رسوب ها دقت کنید. رسوب های حاصل به ترتیب متابورات نقره ، نمک مس Cu(OH)BO2و هیدروکسید آلومینیوم است.

بسته بندی بوراکس

شرکت کیمیا تهران اسید بوراکس را در کیسه های 25 کیلوگرمی موجود دارد.

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

بوراکس چیست

بوراکس چیست

پودری سفید رنگ که از ریز دانه های بسیار نرمی که قابلیت انحلال بالایی در آب دارند تشکیل شده است. نام محصول از کلمه بورق در زبان عربی به معنای سفید برگرفته شده است. اصطلاح بوراکس به برخی مواد معدنی یا ترکیبات شیمیایی که در محتوی آب کریستاله متفاوت هستند اطلاق می شود. بوراکس در قرن 19 میلادی زمانی که کمپانی بوراکس در سواحل اقیانوس آرام شروع به خرید و فروش و همچنین وسعت بخشیدن و عمومی کردن کاربردهای بوراکس نمود کشف شد. کاربرد این محصول بسیار وسیع بوده و در صنایع مختلف به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

کاربرد بوراکس

کاربرد بوراکس

به عنوان ماده افزودنی تاخیر انداز آتش خاصیت ضد قارچی در عایق کاری فایبر گلاس و سلولز تیمار کننده پوست مار و تخم ماهی قزل آلا

فروش بوراکس

فروش بوراکس

بوراکس پودری سفید رنگ که از ریز دانه های بسیار نرمی که قابلیت انحلال بالایی در آب دارند تشکیل شده است. بازرگانی کیمیا تهران اسید محصول بوراکس را با کیفیت عالی در بسته بندی های 25 کیلوگرمی و پک های 1 کیلوگرمی آزمایشگاهی عرضه می کند.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

خرید بوراکس

خرید بوراکس

بوراکس پودری بسیار نرم که در صنایع مختلف کاربرد دارد از جمله : بوراکس در ذوب فلزات، لحیم کاری، به عنوان کند کننده خورندگی در مایعات ضد یخ استفاده می شود. بوراکس در ساخت کرم ها و داروهای ساختگی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص محصول و خرید می توانید با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید.

کلمات کلیدی

بوراکس چیست - کاربرد بوراکس - فروش بوراکس - خرید بوراکس - بوره چیست

نظرات کاربرانusers' comments
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

مجیدجهانی (1396/5/11) :
خریدپانصدگرم پودربوراکس

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی