00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

رنگ های شیمیایی چیست ؟

تعریف رنگ های شیمیایی

نیاز به جایگزین کردن مواد رنگی طبیعی دانشمندان را بر آن داشت که تحقیقات و کشفیاتی را در این مورد بوجود آورند و از آن زمان عصر کیمیا گری رنگ سازی نیز مورد توجه بوده است . به طور کلی در قرن 17 میلادی صنعت رنگ سازی حالتی اسرار آمیز و کیمیا گری داشته است . در قرن 18 میلادی در اروپا ، دانش رنگ سازی برای نخستین بار بصورت صنعت در آمد و از روی موادی چون ماستیک و کپال و روغن بزرگ و یا کتان برای ساختن رنگ استفاده شد .

در سال 1834 رونگ در آزمایش های خود به رنگ های متعددی دست یافت و در سال 1856 شیمی دان جوان انگلیسی به نام ویلام هنری پرکین از طریق سنتز اولین رنگ مصنوعی را بوجود آورد این ماده رنگی موسوم به آنلین زرد که با عمل اکسیداسیون آن با بی کرومات پتاسیم رنگ ارغوانی درخشانی حاصل می کرد . با ایجاد کارخانه ای د رگرین فورد ، نزدیک لندن ، این محصولات ساخته شد و وارد بازار مصرف گردید . از این تاریخ به بعد انواع ماده های رنگی مصنوعی تولید شد . دو سال بعد ، در سال 1858 توسط ورگن رنگ فوکسین اولین دسته رنگ های تری فنیل متان ، کشف و به بازار عرضه شد .

رنگ شیمیایی

در قرن بیستم با افزایش روز افزون اکتشافات و اختراعات صنعت رنگ سازی رو به تکامل خود نهاد و انواع رنگ های بی شماری عرضه و به بازار فرستاده شد که در زیر فرستاده شد که در زیر به برخی از نمونه های کاربردی و تجارتی آن با ذکر کشورهای سازنده اشاره کرد :

رنگ های اسیدی : این دسته از رنگ ها شامل رنگ های اسیدی یک نواخت شونده ، رنگ های اسیدی میلینگ و رنگ های سوپر میلینگ است .

رنگ های پره متالیزه یا رنگ های متالیک : این رنگ ها بواسطه وجود یک کمپلکس فلزی در داخل مولکول رنگ ثبات خوبی از خود در برابر شست وشو و نور ازخود نشان می دهد .

رنگ های دندانه ای : رنگ هایی هستند که کاربردشان مانند رنگ های طبیعی است . چون این رنگ ها با دندانه کرم به ثبات ممکن دست می یابند و به همین علت به آنها رنگ های کرومی نیز می گویند .

رنگ های خمی : به جز نیل شیمیایی عده محدودی ازاین رنگ ها در رنگ در رنگ آمیزی پشم پیشنهاد شده است . ثبات خوبی دارند ولی طرز کاربرد آنها نسبتا مشکل است و عدم توجه به نکات عمده کاربرد آن باعث پوسیدگی پشم خواهد شد .

رنگ های راکتیو : این دسته از رنگ ها جدیدترین نوع رنگ است که به بازار عرضه شده اند . مصرف عمده این رنگ ها بیشتر در الیاف سلولزی است و مصرف آن برای رنگرزی پشم بسیار محدود است .

رنگ های مستقیم : این دسته از رنگها در پشم دارای ثباتی ضعیف تا متوسط هستند و معمولا پشم را در حمام خنثی و یا اسیدی ضعیف رنگ می کند .

رنگ های گوگردی : رنگ هایی که از ذوب ترکیبات آلی با سولفیت سدیم حاصل می شود . جزو رنگ های گوگردی به حساب می آید . باید به خاطر داشت که هر رنگی را که دارای گوگرد است نمی توان از این دسته دانست . این رنگ ها غیر محلولند و در احیا کننده هایی مانند هیدرو سولفیت سدیم و سولفیت سدیم و همچنین ماده ای به نام رنگالیت حل و قابل جذب می گردد . این گروه رنگ ها بیشتر در رنگرزی کاغذ ، چوب ، چرم و همچنین در چیت سازی مصرف می شود .

رنگ مصنوعی

رنگ های مصنوعی ( رنگ های جوهری – رنگ ها ی شیمیایی )بعضی از این رنگ ها در مقابل شستشو مواد قلیایی و نور آفتاب ثبات خود رااز دست می دهند ، بنابراین مصرف این نوع رنگ ها برای فرش مناسب نیست . رنگ ها یکرمی معمولا در تولید فرش استفاده می شود به دلیل ثباتی که دارند .سایر رنگ های مصرفی در فرش عبارت هستند از: رنگ های اسیدی رومتالیز – رآکتیو و اندیگو .

رنگ های آنیلی :

رنگ های شیمیایی آنیلی به واسطه شفافیت و خوش رنگی فوق العاده و طریقه سهل تهیه آنها ، و بهای کم و مدت زمان کوتاهی که برای تهیه آنها مصرف می شد ، در اندک مدتی به عنوان مایع اصلی انواع رنگ های سرخ مورد توجه رنگرزان قرار گرفت ، رزیرا ماده رنگی قدیمی یعنی روناس که ایرانیان برای به دست آوردن مایع قرمز از آن استفاده می کردند . نه تنها ماده ای گران قیمت بود ، بلکه آسان نیز به دست نمی آید و برای تهیه آن بایستی به رنگرزانی مراجعه می شد که به این کار وارد بودند ، در حالی که با استفاده از رنگ های آنیلی ، هر فرد روستایی می توانست هر مقدار کمی آنیلین ، بر روی اجاق خانه اش رنگ کند ، و برای تهیه انواع رنگ های قهوه ای و زرد همچنان از پوست و برگ گیاهان مخصوصی که فراوان و سهل الوصول بودند استفاده نماید . و انواع آبی را بااستفاده از نیل پر طاووسی به دست آورد . اما این روش نیز دوامی نداشت ، زیرا عدم ثبات کافی در مقابل نور و شست وشو با آب و مواد قلیایی که گاه ماهها حاصل تلاش بافنده را به هدر می داد . تاثیر بدی در اذهان باقی گذاشت . گرچه عدم ثبات کافی رنگها با ورود رنگهای ترکیبی جوهری برطرف شد ، اما کاربرد رنگ های جوهری نشان داد که استفاده از این مواد در رنگرزی قالی ، نه تنها پشم را خشن و خشک می سازد ، بلکه ثبات بیش از اندازه این مواد در مقابل شست شو با مواد قلیایی – فرسایش و نور خورشید - به ندرت موجب رنگ باختگی شده و گذشت زمان هیچ گونه تاثیری د ربهتر شدن رنگ ها ندارد و بر خلاف رنگ های گیاهی که به هنگام شست شو به اصطلاح جا افتاده و هماهنگ و دلنشین می شوند ، انها از ثبات بیش از اندازه ای برخوردارند که مطلوب فرش نیست و رنگ ها همچنان تند و خام باقی می مانند . رنگ های جوهری همچنین نشان داده اند که استفاده از انها یک نوع سختی فلز مانند به فرش می دهد ، به طوری که وقتی فرش کهنه می شود، با توجه به قدمت آن فاقد درخشندگی و نرمی لازمه ای است که می بایست در فرش باشد . با توجه به مطالب فوق ، گرچه در این بخش ، نفی رنگ های شیمیایی ، منظور نیست ولی با توجه به اینکه نشان دهنده خصوصیات قالی ایرانی و منطقه بافته شده هستند با از بین رفتن رنگ های طبیعی و جایگزین شدن رنگ های طبیعی و جایگزین شدن رنگ های شیمیایی ، خصوصیات محلی قالیها نیز از بین خواهد رفت . تعداد رنگ هایی که در بافت یک فرش مورد استفاده قرار گرفته از نظر مرغوبیت فرش دارای اهمیت است ، و البته هر چه تعداد رنگ ها بیشتر و متنوع تر باشد به همان نسبت دستبافت ارزش بیشتری خواهد داشت . عامل اصلی در تعیین تعداد رنگ های شیمیایی ، تشخیص دفعاتی است که برای تهیه یک رنگ مشخص ، عمل رنگرزی جداگانه انجام گرفته است . بنابراین ، تنها رنگهایی به حساب می آید که حاصل یک مرحله رنگرزی باشد و رنگ هایی که رگه دار و به اصطلاح ابرش است ویا اینکه به علل مختلف یک رنگ معینکه نتیجه یک جا تیره جای دیگری روشن درآمده باشد ، ملاک شمارش قرار نمی گیرد.

رنگ

رنگ در دنیای امروز نقش بسیار مهمی در پرورش ذوق و قرایح بشری و ارضای نیازهای زیبا شناختی وی ایفا می کند . بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می گویند . انسان در پهنه تولید تزئین خانه ها ، پوشاک و حتی نوشابه ها در هنر ، نقاشی ، صنایع کشتیرانی و تمور ارتباطات محصولات مصرفی در صنایع فضایی و خلاصه در همه شئونات با رنگ سر و کار دارد و به طور کلی ، از رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط ، جهت حفاظت اشیا در مقابل عوامل طبیعی و ......... استفاده می شود .

تاریخچه رنگ های شیمیایی

سابقه استفاده از مواد رنگی توسط انسان ، به دوران غار نشینی می رسد . اولین کاربرد واقعی و عملی مواد رنگی را می توان در ساختن کشتی نوح مربوط دانست که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی آن ، از مواد رنگی استفاده شده بود و بعدها از مواد رنگی برای حفاظت چوب از پوسیدگی در بناهای چوبی و زمانی که استفاده از وسایل آهنی متداول شد ، برای جلوگیری از زنگ زدن آنها استفاده می شد .

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی