00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

سود مایع چیست ؟

مشخصات محصول سود مایع :

• نام شیمیایی : سود مایع.

• اسامی مترادف با سود مایع : کاستیک سودا مایع ، هیدروکسید سدیم مایع ، caustic soda liquid ، مایع سوز آور ، قلیا ، سودای قلیایی ، هیدرات سدیم .

• گرید محصول : 1. سود مایع صنعتی.

• فرمول شیمیایی : NaOH.

• خلوص : سود مایع 50%.

شرکت کیمیا تهران اسید تولید کننده سود مایع در خلوص متفاوت مورد نیاز مشتری از جمله سود مایع 5 درصد،20 درصد نیز می باشد.

• شکل ظاهری : این ماده مایعی به رنگ روشن است و بویی ندارد.

• حلالیت در آب : در آب قابل حل می باشد و در اتانول ، متانول و گلیسیرین به نسبت مساوی حل می شود.

@val3

تاریخچه سود مایع

اگر چه شیمیدانان از زمان ای قبل احتمال داده بودند که خاک های قلیایی ، اکسید فلزهایی باشند، با این حال ، طبیعت سود و پتاس، تا اوایل قرن 19 مورد بررسی قرار نگرفته بود. حتی لاووازیه ، در این مورد نظر مشخصی نداشت او نمی دانست که جز اصلی سود و پتاس چیست و حدس می زد که ازت، یکی از اجزای تشکیل دهنده این مواد است. به نظر می رسد که این اشتباه از شباهت میان نمک های سدیم و پتاسیم با نمک های آمونیوم مایه گرفته است. امتیاز تعیین این اجزا، ازآن همفری دیوی دانشمند انگلیسی است. ابتدا ناکامی عرصه را بر او تنگ کرده بود، به این معنی که نمی توانست به کمک یک پیل گالوانیک، از سود و پتاس ، فلز استخراج کند. به زودی وی به خطای خودش پی برد و فهمید که با بکار بردن محلول آبی اشباع شده، وجود آب مانع از تجزیه نمک ها می شود. در اکتبر 1807 ، دیوی تصمیم گرفت که پتاس بی آب را ذوب کند و به محض اینکه با این مذاب ، الکترولیز را شروع کرد، دانه های کوچک مشابه به جیوه و دارای جلای فلزی ، در روی قطب منفی که در ماده مذاب قرار داشت ، ظاهر شدند. برخی از دانه ها، فورا به حالت انفجاری سوختند و شعله درخشانی پدید آوردند، در حالیکه بقیه آنها آتش نگرفتند، بلکه کدر شدند و با قشر نازک سفیدی پوشیده شدند. دیوی از تجزیه های متعددی که در این زمینه انجام داد، نتیجه گرفت که آن دانه همان ماده ای است که وی در جستجویش است و این ماده هیدروکسید پتاسیم یا پتاس است که شدیدا قابل اشتعال می باشد. دیوی، فلز بدست آمده از الکترولیز را به دقت مورد بررسی قرار داد و متوجه شد که وقتی با آب ترکیب می شود، شعله حاصل از واکنش ناشی از سوختن ، هیدروژن آزاد شده از آب است. وقتی دیوی بر روی فلز پتاسیم تهیه شده از هیدروکسید پتاسیم ، بررسی های لازم را انجام داد، به فکر جستجو در هیدروکسید سدیم افتاد و با بکار بستن همان روش قبلی ، موفق به جدا کردن فلز قلیایی دیگر یعنی سدیم شد.

موارد استفاده و کاربرد سود مایع :

سود پرک کاربردهای بسیاری در صنایع دارد. این محصول در صنعت تولید آلومینیوم نقش بسیار برجسته ای دارد. علاوه بر این در صنایعی از جمله کاغذ سازی ، صنایع نساجی ، صنایع شوینده ، صنایع تولید سیلیکات سدیم ، صنایع تصفیه آب ، صابون سازی و بسیاری دیگر از صنایع کاربرد دارد.

سود مایع نیز کاربردهای فراوانی دارد :

1. صنایع رنگرزی .

2. صنعت تولید کارتن و کاغذ.

3. صنایع نفت و گاز و پتروشیمی.

4. صنایع چرم و نساجی.

5. خنثی سازی اسید و باطری سازی.

6. تولید چربیگیرها و سایر صنایع وابسته.

7. صنایع دارو سازی ، الکل سازی و آرایشی و بهداشتی.

8. صنایع فلزی و تولید شیشه روی ، آلومینیوم ، گالوانیزه و آبکاری.

9. صنایع غذایی

10. صنایع کنسرو سازی.

11. صنایع نوشابه سازی.

12. صنایع کارخانه قند و شکر.

13. صنایع شیر.

تولید سود مایع :

@val3

بیشترین مقدار هیدروکسید سدیم تولیدی ، از طریق فرایند الکترولیز محلولهای کلرید سدیم در یکی از انواع ظروف الکترولیتی بدست می آید. به عنوان نمونه ، در فرایند پیل جیوه (کاستنر – کلنر ) ، از جریانی از جیوه به عنوان کاتد استفاده می شود و ملغمه سدیم حاصل با آب ترکیب می شود و تولید هیدروکسید سدیم می نماید و در فرایند دیگر به نام پیل

دیافراگم، الکترولیت از آند به کاتد حرکت می کند و دیافراگم ( از جنس پنبه کوهی یا سایر مواد غشایی ) فرآورده های آند و کاتد را از هم جدا می سازد. در هر دو فرآیند، علاوه بر سدیم، گاز کلر تولید می شود.

نوع بسته بندی :

سود مایع در گالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری ، تانکرهای 1000 لیتری و 24 تنی موجود می باشد.

ایمنی سود مایع :

@val3

خطرات :

1. تماس با چشم : این ماده بسیار خورنده است. سبب تحریکات شدید چشمی ، زخم با تاول ، متلاشی شدن چشم ، زخم های شدید می شود و تاثیراتی که بر روی دید چشم دارد شبیه آب سیاه و آب مروارید است. در موارد شدید سبب تخریب بافت چشم و نا بینایی دائمی می شود.

2. تماس با پوست : این ماده شدیدا خورنده است و می تواند سبب سوختگی شدید و عمیق و زخم های ماندگار در پوست شود. این ماده می تواند تا لایه های عمقی پوست نفوذ کند و سبب آسیب آن شود. میزان و شدت صدمات آن بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد.

3. بلعیدن و خوردن : خوردن این ماده ممکن است سبب آسیب جدی و دائمی به دستگاه هاضمه و گوارش گردد و دستگاه هاضمه را نیز سوراخ کند. خوردن این ماده ، سوختگی های شدید بافت دستگاه گوارشی ، دردهای شدید ، سوختن دهان ، گلو ، استفراغ ، تهوع و اسهال را به همراه دارد. اثرات مزمن آن ممکن است 12-48 سال بعد از وقوع حادثه ظاهر گردد. در حیوانات و انسان موارد مرگ گزارش شده است.

4. تنفس : استنشاق این ماده ممکن است سبب تحریک شدید دستگاه تنفسی و حتی ورم ریه و ایجاد زخم در این ناحیه و دشواری تنفس شود.

5. حریق : نمی سوزد.

پیشگیری :

1. تماس با پوست : جهت جلوگیری از تماس با سود سوزآور از دستکش، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود.

2. تماس با چشم : از عینک های مخصوص مواد شیمیایی و محافظ صورت استفاده شود.

3. تماس شغلی : دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی . دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.

4. تماس تنفسی : از ماسک های مناسب استفاده شود.

کمک های اولیه

1. تماس چشمی : سریعا چشم ها را با آب ولرم به مدت 60 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. پلک ها در مدت زمان شستشو باز نگه داشته شود و از مالیدن چشم اجتناب شود. محلول اسید استیک دو درصد توصیه شده است ولی تاثیر شستن با آب فراوان بیشتر می باشد. سریعا به پزشک مراجعه شود.

2. تماس با پوست : در حالیکه لباس و کفش آلوده را از بدن خارج می کنید سریعا موضع آلوده را با آب ولرم به مدت 60 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.

3. بلعیدن و خوردن : هرگز به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید . در صورت هوشیاری فرد دهان وی را با آب تمیز شستشو داده و فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار 240 تا 300 میلی متر آب بخورانید. در صورت امکان ، پس از خوردن آب به فرد شیر دهید. اگر استفراغ به صورت طبیعی اتفاق افتاد دوباره به فرد آب بخورانید. سریعا به پزشک مراجعه کنید.

4. تنفس : منبع مولد آلودگی را برطرف کرده و فرد را به هوای آزاد ببرید . اگر تنفس فرد دچار اشکال شده بود به وی ماسک اکسیژن وصل کنید. سریعا به پزشک مراجعه شود.

انبارش : در محیط دور از مواد ناسازگار ، اسیدهای قوی ، فلزات ، مایعات آتش گیر و مواد آلی هالوژنه که مجهز به دستگاه تهویه مناسب باشد ، انبار شوند. همچنین سود سوزآور در مخازن فلزی و یا ظرف های پلاستیکی مناسب و مقاوم و در دمای پایین و دور از مواد ناسازگار با این ماده نگهداری و انبارش شوند.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

سایت : www.tacid.ir

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

NaOH

گروه رنگ

سفید

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

۲٬۱۳

دمای ذوب (°C)

۱۳۹۰

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

سود سوز آور

سود سوز آور

کیمیا تهران اسید تولید کننده و فروشنده سود سوز آور پرک و مایع با کیفیت بسیار بالا و قیمت بی نظیر با برند KTA.

فروش سود پرک

فروش سود پرک

کیمیا تهران اسید تولید کننده و فروشنده سود پرک 98 درصد با کیفیت عالی و خلوص بالا به همراه آنالیز برای استفاده در کارخانجات و مصارف داخل کشور و همچنین فروش سود پرک به صورت پالت بندی و به صورت فله و خرد می باشد. سود پرک نام مختصر سود کاستیک پرک یا سود سوزآور پرک می باشد که نمکی قلیایی سفید رنگ می باشد و دارای حالتی ناپایدار است. سود پرک باید در کیسه های پلی اتیلن دو و سه جداره بسته بندی شود به این دلیل که اگر سود پرک در معرض هوای آزاد قرار بگیرد رطوبت هوا را جذب می کند.

سود مایع چیست ؟

سود مایع چیست ؟

کیمیا تهران اسید فروش سود مایع در تهران و شهرستان ها با بهترین کیفیت و قیمت نام های مترادف سود مایع : سود سوزآور مایع، سود کاستیک مایع، caustic soda، هیدروکسید سدیم مایع. فرمول شیمیایی : NaOH.

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی