00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

سولفات روی, سولفات زینک

مشخصات محصول سولفات روی :

اسامی مترادف سولفات روی : سولفات زینک، zinc sulfate.

فرمول شیمیایی: Znso4.

سولفات زینک چیست ؟

سولفات زینک نام دیگر سولفات روی است که بیشتر در موارد پزشکی از این اسم استفاده می شود.

سولفات روی

تعریف سولفات روی :

جزو 15 عنصر معدنی و ضروری است ، که بدن به آن نیاز دارد . اگر به جدول شیمیایی یا تناوبی مواد نگاهی بیندازیم ، می بینیم که این جدول شامل 114 عنصر یا ماده ی شیمیایی است که بصورت دوره ای و گروهی قرار گرفته اند و تمامی این تعداد عناصر از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی با یکدیگر متفاوت هستند و بر اساس همین خواص در جدول طبقه بندی شده اند . فلز روی نخستین بار در سال 1869 میلادی توسط دانشمند فرانسوی به عنوان عامل رشد آسپرژیلوس نیگرا معرفی شد ، سپس دکتر سامک و همکارانش این عنصر را برای رشد گیاهان آلی ضروری تشخیص داد و پس از آن دکتر بل کینز به نقش آن در حیوانات بزرگتر و دکتر برتراند و همکارانش به نقش عنصر روی در انسان اشاره کرده اند .

سولفات روی به عنوان مکمل در پیشگیری و درمان کمبود روی مصرف می شود . نیاز به این ماده معدنی در حالاتی از قبیل سوختگی ها ، سیروز کبدی ، دیابت ، بی اشتهایی ، گاستر کتومی ، اختلالات ژنتیکی ، نوزادان نارس ، عفونت های مزمن ، بیماریهای روده ، بیماری لوزالمعده ، بیماری کلیوی ، اختلات پوستی ، استرس و ضربه ممکن است افزایش یابد . روی برای حفظ ساختمان اسید های نوکلئیک ، پروتئین ها ، غشاهای سلولی ضروری است . به علاوه ، رشد طبیعی و تقسیم سلولی ، ترمیم بافتی ، بلوغ جنسی ، دستگاه تولید مثل ، عادت به تاریکی و دید در شب ، التیام زخمها ، دفاع ایمنی بدن ، ادراک چشایی و احتمالا پویایی از اعمال فیزیولوژیک وابسته به روی می باشند .

روی

یکی از مهم ترین علل کمبود روی در بدن ، نقصان در یافت آن از طریق مواد غذایی است و این حالت به ویژه در بچه ها ، جوانان و کسانی که به مدت طولانی در رژیم غذایی یا پرهیز غذایی هستند دیده می شود . مواد غذایی مصرفی و آب نوشیدنی مهم ترین منابع روی در طبیعت می باشند . اختلالات جذب روده ای هم می تواند شبب کاهش این عنصر مهم یعنی سولفات روی در بدن شود. خوردن سبوس گندم یا سایر حبوبات که حاوی فیات فراوان هستند، هم چنین مصرف اسفناج و یا سایر مواد حاوی اگزالات به همراه غذا ، می تواند مانع از جذب روی در بدن شود. تجربیات نشان می دهد که چهار گروه از داروها ، باعث تشدید مصرف روی می شوند.

کود سولفات روی :

زمین هایی که آنها کمبود روی دارند جهت عرضه محصول تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. ذرت، گندم، برنج، سویا، نخود، مرکبات و انگور همه تحت تاثیر کمبود عنصر روی هستند.

انتقال روی در گیاه :

روی از طریق آوندهای چوبی از ریشه به شاخ و برگ ها منتقل می شود. جا به جایی روی از برگ های پیرتر به برگ های جوان تر در زمان نمو دانه نیز انتقال میافتد. در گیاهانی که دچار کمبود نیتروژن هستند. لذا نشانه های کمبود روی در هنگام کمبود نیتروژن بیشتر می باشد.

روی در خاک :

حلالیت روی بسیار وابسته به ph خاک است. حضور کربنات کلسیم قابلیت دسترسی روی را به دلیل ایجاد ph بالا کاهش داده و نیز با تشکیل کربنات روی، قابلیت دسترسی روی کاهش می یابد.مقادیر بالای فسفر نیز باعث کمبود روی می گردد.وجود مقدار زیاد مس نیز این قابلیت را کم می کند.

بیشترین مقدار روی در ساختمان شبکه های خاک وجود دارد و بنابراین غیر قابل دسترس برای گیاه هستند.

سولفات روی در کشاورزی :

مقدار زیادی از زمین های زراعی در ایران کمبود روی دارند و باعث کاهش 50 درصدی محصوات گردیده است. مانند غلات و درختان میوه به شدت تحتتاثیر کمبود روی هستند.

دلایل اصلی کمبود روی در خاک زمین های کشاورزی عبارتند از :

آهکی بودن خاک های زراعی، ph بالا

مصرف فراوان وبیش از نیاز کودهای فسفاته

وجود غلظتهای بالای بی کربنات در اب آبیاری

عدم استفاده صحیح از کودهای حاوی روی یا سولفات روی.

این مطلب توسط شرکت کیمیا تهران اسید جمع آوری گردیده است.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

ZnSO4

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7733-02-0

شماره استاندارد بین المللی

0J6Z13X3WO

جرم حجمی

mg/m3

وابستگی غلظت

Y

p to m

6.59787

HR

3

حالت در دمای 25 °C

S

جرم مولی (گرم در مول)

161.4l

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

3.54

دمای ذوب (°C)

680

دمای جوش (°C)

740

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی