00982136303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

سم سیانور Articles

سم سیانور و این همه خطر

سم سیانور یکی از سلاح های هولناکی بوده که در طول تاریخ برای کشتن انسان ها مورد استفاده قرار گرفته است. مواد سمی بسیار زیادی در دنیای شیمی وجود دارد اما سیانید از دیگر انواع مواد سمی شناخته شده تر است و معمولاً توسط جاسوسان در هنگام دستگیری برای خودکشی مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است که بدانید این ماده سمی در بسیاری از مواد مانند بادام تلخ، هسته سیب، مغز زردآلو، دود سیگار، حشره کش ها، علف کش ها و .... یافت می شود. مسمومیت با این ماده در بسیاری از موارد اتفاقی صورت می گیرد از جمله ورود حشره کش به بدن به طور غیرعمدی و ناخواسته. مقدار کشنده سیانور برای بدن انسان به میزان 1/5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. سم سیانور بسیار سریع انسان را از پای در می آورد با توجه به مقدار سم، مرگ بین 1 تا 15دقیقه بعد از ورود آن به بدن اتفاق می افتد. بخار این ماده سمی که سیانید هیدروژن (hydrogen cyanide) نام دارد توسط نیروهای آلمانی در ماجرای هولوکاست برای کشتار دسته جمعی یهودیان در اتاق های گاز مورد استفاده قرار می گرفت.

سیانور سدیم

سیانور چگونه باعث مرگ می شود

احتمالاتی وجود دارد که نشان می دهد بعد از ورود به بدن از طریق دهان، سیانور پتاسیم با آب موجود در بدن برای تشکیل هیدروسیانیک اسید واکنش می دهد. سپس این اسید به درون مویرگ های خونی موجود در فضای زیر زبان و مویرگ های مری و به سرعت به روده نفوذ می کند. در مسیر جریان خون این مواد شیمیایی در سلول های قرمز خونی مانع از جذب اکسیژن می شوند و این سلول ها عملا در شرایط قحطی اکسیژن واقع می گردند که این عمل منجر به اختلال و بی نظمی در سوخت و ساز و یا متابولیسم سلولی می شود.

احتمال دوم می گوید که سیانور بعد از واکنش با آهن و یا هر نوع فلز موجود در خون ترکیبات سنگینی را تشکیل می دهند و همین امر باعث کاهش سیالیت و روان کنندگی مایع سلولی و خون می شوند.

در نهایت هر یک از دو نوع عملکرد سیانور در بدن منجر به بیهوشی و سپس مرگ در شخص می شوند، مرگ و میر با پتاسیم سیانید در حدود 95 درصد می باشد.

سیانور سدیم

کاربرد سیانور در صنعت طلا

از سدیم سیانید در فرایند استخراج طلا از معادن استفاده می شود. در قرن نوزدهم با استفاده از روش های سنتی همچون استخراج قطعه ای از سنگ های معادن و یا پیدا کردن قطعات طلا در آب جاری رودخانه ها انجام می شده است. اما امروزه قطعات طلا در معادن بسیار محدود یافت می شود و اغلب می توان آن را به فرم پودر در صخره ها یافت. در نتیجه برای دسترسی به پودرهای طلا نیاز به تکنیک های خاصی جهت جداسازی این پودرها از سایر ناخالصی ها می باشد. سیانور ماده ای بسیار کاربردی در این فرایند می باشد، بدین صورت که سنگ معدن حاوی طلا در واحد فرآورش خورد شده و به محلول سدیم سیانید اضافه می گردد، طلا با مولکول های سیانور واکنش داده و پیوندهای محکمی را تشکیل می دهد. این ترکیب قابل انحلال در آب است که همین ویژگی آن موجب می شود تا بتوان آن را از سایر مواد معدنی جدا کرد. در نهایت نیز با فلز روی واکنش می دهد تا مجددا به حالت جامد برگردد. ترکیب حاصله گداخته شده تا طلا ذوب شود سپس آن را درون قالب ها, قالب گیری می کنند.