00982136303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

طلا Articles

طلا چیست؟

طلا یا زر نشان شیمیاییAu نام یک عنصر است. طلا فلزی نرم و چگال و شکل پذیر به رنگ زرد روشن و براق است که در مجاورت هوا و آب نمی زند و تیره نمی شود. از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه 11 جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است. پس می توان این فلز را به صورت خالص در طبیعت به صورت دانه ای یا تکه ای در میان سنگ ها، کانی های بلوری شده و مواد ته نشینی آبرفتی پیدا کرد. همچنین در میان کانی ها به صورت ترکیبی با دیگر عنصرها بویژه تلوریم دیدهشده اما فراوان نیست. نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن aurum به معنی درخشش سپیده دم گرفته شده است.

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربرد پذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش ناپذیری با دیگر عناصر است ویژگی هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می شود. طلا از آغاز تاریخ مکتوب بشر همواره فلزی گران بها و محبوب بوده است که برای ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می شده است. در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد طلا استوار بود یعنی پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود. استاندارد طلا از آغاز جنگ جهانی اول در بیشتر کشورهای اروپایی و پس ازآن به تدریج در کشورهای دیگر کنار گذاشته شد و سیاست پول بی پشتوانه جایگزین آن شد. طلا علاوه بر کاربرد سرمایه ای و استفاده د رجواهرات کاربردهای گوناگون دیگری در دندان پزشکی، تولید شیشه های رنگی و صنایع الکترونیک دارد و با توجه به رسانایی الکتریکی بالا در سیم کشی الکتریکی کاربرد دارد.

براساس برآوردها در طول تاریخ بشر تا سال2012 درمجموع 174 هزار تن طلا استخراج شده است. معادل 6/5 میلیارد اونس تروا و از نظر حجمی معادل 9261 متر مکعب که بر اساس برآوردها50% /ان به صورت جواهرات 40% به صورت شمش ها و سکه های سرمایه گذاری در ذخایر طلای رسمی بانک های مرکزی و صندوق های سرمایه گذاری و سرمایه های شخصی و حدود10% در بخش صنعت نگهداری می شود. تولید جهانی طلا در سال2011 حدود 2700 تن بود که نسبت به 2260 تن سال 2008 افزایش داشته است. از دهه 1880 تاکنون بخش بزرگی از تولید طلای دنیا د رآفریقای جنوبی انجام شده است. در حدود نیمی از کل طلایی که تاکنون استخراج شده از آفریقای جنوبی در تولید طلا در سال های اخیر به شدت کاهش یافته به طوری که چین در سال2007 با 276 تن بزرگترین تولید کننده طلا شد.

هند بزرگ ترین وارد کننده طلا در دهه های اخیر بوده است که به دلیل تقاضای بالای جواهرات طلا در این کشور است. برآورد می شود که 18 هزار تن طلا در خانه های هندی ها نگهداری می شود. هرچند در سال2013 تقاضای طلا در چین از هند پیشی گرفت. واحد اندازه گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل 31.1گرم است. قیمت طلا در آوریل 2013 معادل 1300 دلار برای هر انس بوده که معادل حدود 41.800 دلار برای هر کیلوگرم است. طلا در برابر اسیدها پایدار است اما در تیزاب سلطانی حل می شود دلیل برگزیدن نام تیزاب سلطانی برای توانایی حل کردن طلا است. افزودن بر این طلا در محلول های آلکالینی سیانور که در معدن کاری کاربرد دارد، و در جیوه با ساخت آلیاژ ملغمه هم حل می شود. نیتریک اسید که توان حل کردن نقره و فلزهای پایه را دارد در برابر طلا ناتوان است. این ویژگی نیتریک اسید در آزمون اسید برای شناسایی و تایید طلا به کار می آید. طلا معمولا به صورت آلیاژ همراه با فلزات دیگر استفاده می شود. مس رایج ترین فلز برای ساخت آلیاژ طلاست و گاهی از فلزات دیگری مثل نقره، نیکل، پالادیم هم استفاده می شود. درصد طلای موجود در هر مصنوع فلزی به عنوان عیار طلا نامیده می شود که معمولا از واحد24 یا واحد1000 بیان می شود. مثلا طلا18 عیار حاوی 75% طلاست و طلای 900 شامل 90% طلاست.

طلا شکل پذیرترین ماده است. یک گرم از این عنصر را می توان آن قدر چکش زد تا به اندازه یک ورق با مساحت یک متر مربع پهن شود یا یک اونس را به اندازه 300 پا پهن کرد. برگه طلا می تواند آن قدر نازک شود تا در پایان شفاف شود در این صورت نور گذرا از آن به رنگ آبی مایل به سبز خواهد بود چون طلا به شدت نور زرد و قرمز را باز می تاباند. چنین ورقه های نیمه شفافی به خوبی پرتوهای فروسرخ را باز می تاباند، این ویژگی در پوشش های محافظ در برابر پرتوهای فروسرخ یا پرتوهای گرمایی مانند لباس های محافظ در برابر گرما در برابر خورشید مانند لباس فضانوردان بکار می آید. طلا می تواند با بسیاری از فلزها آلیاژ شود. این آلیاژها در بدست آوردن سختی و نریمی های گوناگون، دمای ذوب مناسب، پدید آوردن رنگ دلخواه و دیگر کاربردهای فلز شناسی مورد نیازند. طلا رسانای خوب گرما و جریان برق است. از نظر شیمیایی رطوبت هوا و واکنشگرهای ناب خورنده بر آن بی اثرند. به همین دلیل در ساخت سکه و گوهر سازی بسیار مناسب است و البته می توانند پوشش مناسب برای دیگر فلزهای واکنش پذیر باشد. دارای میل ترکیبی بسیار پایینی است و در برابر بیشتر اسید و بازها ایستادگی می کند. می توان گفت طلا عنصری حل نشدنی است هرچند که در تیزاب سلطانی می توان آن را حل کرد.

اکسیدهای معمول عبارتند از طلای یک وسه بار مثبت، یون های طلا در محلول به آسانی کاهیده می شوند د رصورت افزودن هر فلز دیگری در نقش عامل کاهش، می بینیم که فلز افزوده اکسید و حل می شود در مقابل فلز جامد طلا در ظرف ته نشین می شود. طلای پالوده با کیفیت، بی بو، بی مزه و پایدار در برابر خوردگی است. طلا چگالی بالایی دارد، یک متر مکعب از آن 19.300 کیلو گرم وزن دارد. هنگامی که بیشتر فلزهای پالوده به رنگ خاکستری، نقره ای یا سفیداند، طلا به رنگ زرد است. این رنگ نشان می دهد که چقدر الکترون های تراز پیوند آزادند و در شمار انبوه به این سو و آن سو می روند. هنگامی که بیشتر فلز های پالوده به رنگ خاکستری، نقره ای یا سفید اند، طلا به رنگ زرد است. این رنگ نشان می دهد که چقدر الکترون های تراز پیوند آزادند و در شمار انبوه به این سو و آن سو می روند. بسامد این جابجایی ها در بیشتر فلزها در اندازه بازه فرابنفش است اما برا یطلا در بازه نور دیدنی می افتد. این به دلیل اثرهای نسبیتی- کوانتومی در ابر الکترونی پیرامون اتم طلا است. آلیاژهای رنگی طلا مانند طلای قرمز را می توان با افزودن اندکی مس و نقره بدست آورد. آلیاژهای دیگر طلا مانند نیکل و پالادیم هم در گوهر سازی تجاری مهم اند چون با کمک آن ها به آلیاژ طلای سفید دست می یابیم. افزودنی های دیگر مانند منگنز، آلومینیوم، آهن، ایندیم و...... می توانند رنگ های دیگری از طلا بدست آورند که چندان معمول نیست و کاربردهای دیگری دارد.

آنچه از طلا می دانیم اینکه مهم ترین فلز گرانبهای جهان می باشد، این فلز از نظر اهمیت بازرگانی و اقتصادی از بالاترین درجه امتیاز برخوردار می باشد. رنگ طلای خالص زرد سیر است. بزرگ ترین قطعه طلای طبیعی که تاکنون استخراج گردیده و به ثبت رسیده است 95/6 کیلوگرم است. علامت اختصاری طلا در جدول تناوبی عناصرAU، وزن مخصوص 19/3 گرم بر سانتی متر مکعب و دارای وزن اتمی 196/967 و عدد اتمی آن 79 می باشد. درجه ذوب آن 1064/76 درجه سیلسیوس، نقطه جوش آن2700 درجه سیلسیوس است.

طلای خالص آنقدر نرم است که حتی با ناخن روی آن را می توان خط انداخت. سختی آن 2-3/5 در مقیاس 10 قسمتی موس است و زمانی که مذاب آن بجوش آید، دود زرد و یبز رنگی از آن متصاعد می گردد و در مجاورت هوا و عامل جوی دیگر تیره و کدر نمی شود، زیرا با اکسیژن میل ترکیبی ندارد. در مقایسه با فلزات دیگر خاصیت ورقه و مفتول شدن بیشتری دارد و دارای خاصیت کششی بالایی است، خاصیت چکش خواری زیادی دارد. در مقابل محلول های قلیایی بسیار قوی و پایدار است. درمحلول سیانور سدیم و سیانور پتاسیم حل می گردد. استحکام کشش طلا 12 کیلوگرم بر میلیمتر مربع است. هرگز در مقابل حرارت تغییر رنگ نمی دهد و سیاه نمی شودو سنگهای معدنی طلا به نام های کالاوریت و سپیلوانیت در طبیعت یافت می گردد. سطح شکسته آن، تیزو دندانه دار می شود. بهترین حلال برای طلا تیزاب سلطانی است که مخلوتی از اسید نیتریک و اسید کلریدریک می باشد که جهت محک زند طلا بکار می روند.

10 نکته جالب در مورد طلا

1- امروزه دانشمندان یافته اند که قدمت کشف فلز طلا توسط انسان ها، به حدود 4 هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این تاریخ از عصر حجر هم دور تر است.

2- از فلز طلا برای ساختن دندان های مصنوعی در قرن هفتم، در کشور فرانسه استفاده می شد.

همچنین تا ابتدای قرتن شانزدهم استفاده از طلا برای پر کردن داندان رواج داشت.

3- در منطقه ای به نام آزتک واقع در جنوب کشور مکزیک طلا را با نامی متفاوت می خوانند. مردمان این منطقه برای این فلز گرانبها نام تئوکیوت لت را انتخاب کرده اند که این عبارت به عمر بسیار زیاد کشف این فلز اشاره دارد.

4- طلا دارای خاصیت چکش خوری و کشش می باشد از این رو هر انس از این فلز را می توان به 5 میلیون قطعه یک اینچی و یا حدود 820 متر ورقه طلا با قطر 5 میکرون تبدیل کرد.

5- طلا دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد از این رو می توان آن را بارها ذوب کرد و مجددا ساخت، و عبارت طلا قیمت خود را دارد نیز از گذشته بر این موضوع دلالت می کند. 85 درصد از طلاهایی که هم اکنون د رحال استفاده می باشند، در گذشته های بسیار دور استخراج شده است.

6- دیوارهای بیرونی فضا پیما آپلو توسط ورقه های طلا پوشیده شده اند تا فضا نوردان را از تشعشعات اتمی حفظ کند. همچنین در کلاه فضا نوردان از یک ورقه نازک طلا جهت حفاظت از چشمان آنها استفاده شده است.

7- معادن استخراج طلا یکی از مواردی است که به محیط زیست آسیب های شدیدی وارد می کند. این معادن مواد شیمیایی مضر و گازهای خطرناکی نظیر نیتروژن و اکسید سولفور را در هوا آزاد می کنند.

8- در بین کشورهای جهان، هند در استفاده از این فلز گرانبها مقام اول را دارد. حدود 20 درصد از طلاهای موجود در دنیا، در لباس های ساری بکار رفته است. همچنین کشور ایالات متحده آمریکا در ذخیره کردن این فلز گرانبها مقام اول را دارا می باشد.

9- بیشترین مقدار طلا موجود بر روی زمین در دل اقیانوس ها مدفون می باشد. بنا به گزارشات حدود یک میلیون تن طلا هم اکنون در زیر بستر دریا قرار دارد که متاسفانه تاکنون راه کاری برای استخراج آن مطرح نشده است.

10- بر اساس آخرین یافته های سفینه نیر در سال 1999 مقدار زیادی طلا در سیارات دیگر کشف شده است. مقدار طلا موجود در سیاره ای به نام اروس بیشتر از میزان طلایی است که تا به حال بر روی زمین کشف شده است اما تاکنون زاه کاری برای استخراج این طلا یافت نشده است.

رنگ طلا

با گفتن کلمه طلا، اصولا چیزی که به ذهنمان می رسد، طلای زرد براق است. طلا به علت آنکه فلزی نرم و چکش خور است، باید با فلزات دیگری آمیخته شود تا استحکام لازم را پیدا کند. به غیر از طلای 24 عیار، مابقی، آلیاژ طلا نامیده می شوند. مس، نقره، نیکل، پالادیوم برای استحکام بیشتر و فلز روی به این خاطر به طلا افزوده می شود تا اکسیژن هوا را جذب کرده و از اکسید شدن مس و نقره جلوگیری کند. عیار طلا یا همان قیراط، درجه خلوص طلا را مشخص می کندو هر قیراط،24/1 درصد کل طلا در آلیاژ طلا را تعیین می کند. البته آن را با carat که وزن الماس و دیگر سنگ های قیمتی مشخص می کند، اشتباه نگیرید، یک carat معادل 200 میلی گرم است. اگر طلا با مس و نقره مخلوط کنیم در صورتی که مقدار طلای آن بیشتر باشد، طلای زرد حاصل می شود اما طلا را با نقره، مس و روی نقره این ترکیب بیشتر است مخلوط کنیم، طلای سبز به دست می آید و اگر طلا و مس مقدار مس بیشتر از طلا باشد را ترکیب کنیم، طلای قرمز صورتی نتیجه آن است. طلای سفید هم ترکیبی از طلا، نیکل، پالادیوم، نقره و روی است. طلای سفید طبیعی، خاکستری روشن است، به همین خاطر برای سفیدتر جلوه دادن آن، از روکش رادیوم برای پوشش آن استفاده می کنند. با توجه به اینکه رادیوم پس از مدتی ساییده می شود، باید مجددا طلای سفید را روکش کرد، این مدت 12 تا 18 ماه است.

نقره یکی دیگر از انواع جواهر آلات مصرفی است که مثل طلا بسیار نرم بوده و به سرعت آسیب م یبیند، از این رو آن را معمولا با فلز مس ترکیب می کنند تا استحکام لازم را پیدا کند، درجه خلوص نقره را با واحدهایی از هزار قسمت می سنجند. نقره پس از مدتی به خاطر اکسیدهای گوگرد موجود در هوا یا عرق بدن، دچار تیرگی می شود که باید آن را مجددا پرداخت کرد. پلاتین یا پلاتینیوم، فلزی سنگین و بسیار مقاوم است که معمولا با پلادیوم، رادیوم، ایریدیوم، مس، روتیوم و تیتانیوم ترکیب م یشود. درجه خلوص آن مانند نقره، بر پایه هزار قسمتی است. اگر بخواهیم پلاتین را با طلای سفید مقایسه کنیم، باید بگوییم پلاتین سنگین تر از طلای سفید است. این فلز بطور طبیعی، سفید بوده و درخشندگی و لومینانس بیشتری از طلای سفید دارد. همچنین از طلا کمیاب تر بوده و در نتیجه گرانبها تر است. در نهایت اینکه پلاتین مقاومت بیشتری نسبت به کدر شدگی دارد.

خواص درمانی طلا

طلا از دیر باز در سلامت انسان نقش مهمی داشته و دانشمندان مختلف ایرانی در مورد خواص درمانی طلا نظراتی داشته اند. از نظر ابن سینا و ابوریحان طلا به دل نیرو بخشیده و دارای طبیعت گرم تر است و اگر با آن بر روی پوست داغ زنند، عفونتی یه همراه ندارد. همچنین سرمه کسیدن با میل طلا فواید بسیاری دارد. این اعتقاد نیز وجود دارد که سیاه شدن حلقه طلا بر روی انگشت دست می تواند نشانه بیماری صاحب آن باشد. پژوهش های علمی نشان می دهد طلا روی گلبول های بدن مردان اثر نامطلوب می گذارد، اما روی گلبول های زنان بی تاثیر است و علت آن را وجود لایه چربی میان پوست و گوشت زنان می دانندکه این لایه مانع تاثیر تشعشعات طلا روی گلبول های قرمز خون می شود. شاید به همین دلیل باشد که دین مبین اسلام استفاده از طلا را برای مردان حرام کرده است. زینت کردن طلا یا پوشیدن لباس زربافت برای مرد حرام است، چا آشکار باشد یا پنهان و نماز با آن باطل است.

مقالات مرتبط Related Articles

اکسید کلسیم

,اکسید کلسیم یا کلسیم اکسید که ماده اصلی تشکیل دهنده آهک است که جسمی است سفید رنگ، جذب کننده رطوبت که از پخته شدن سنگ آهک به دست می آید. اکسید کلسیم بمقدار ناچیز می تواند در آب حل شود. آهک یکی از قدیمی ترین فرآیندهای شیمیایی شناخته شده تاریخ بشری است و به دوران رم قدیم و مصریان که در امور بنا سازی مصرف کرده اند برمی گردد و سه هزار سال پیش ایرانیان ساخت شفته آهک را می دانستند و از این ماده در ساختن پی بنا، پل ها، آبگیرها و ........ استفاده می کردند. آهک سبب ایجاد صنعت سیمان نیز شده چرا که ماده اصلی تشکیل دهنده سیمان آهک می باشد. امروزه در سطح دنیا میلیون ها تن آهک در ساختمان سازی و تولید سیمان و سایر صنایع بدلیل خصوصیات ذاتی که دارد و قابل دسترس بودن آن، بعنوان یکی از عناصر مهم در صنایع مذکور که شرح آن در کاربردهای آهک خواهد بود، استفاده می شود. ماده اصلی اکسید کلسیم می باشد. که یک ترکیب قلیایی قوی است و می تواند با کلیه اسیدها ترکیب شود و در صنایع مختلف نی کاربرد خاصی دارد و معمولا بیشترین تولید آهک زنده تبدیل به هیدراته می گردد و بصورت جامد یا مایع با استفاده از عکس العمل های مربوطه در صنعت استفاده می شود و چون واکنش آهک زنده و آب همراه با حرارت زیاد است از این رو در بسیاری از صنایع آهک هیدراته که تا حد زیادی پایدار است استفاده می گردد. اکسید کلسیم ماده ای شیمیایی می باشد که از پخت کربنات کلسیم یا سنگ آهک به دست می اید. این ماده از نظر ظاهری دارای رنگ سفید است و عموما بصورت کلوخه می باشد. چسبندگی بالای cao سبب شده تا از ان در تولید مصالح ساختمانی و راه سازی مهمی چون سیمان و آسفالت به صورت گسترده ای استفاده شود. اکسید کلسیم یکی از قدیمی ترین اکسیدهای مورد استفاده در زندگی بشر است که انسان های باستان از ان برای ساخت خانه استفاده می کرده اند. اکسید

موارد مصرف اکسید کلسیم

,هرگاه بر روی اکسید کلسیم ( آهک زنده) آب ریخته شود، بر اثر واکنش با آب، گرما ایجاد می کند که موجب بخار شدن قسمتی از آب می شود. در این عمل، آهک بر اثر جذب آب متورم شده و بعد بصورت گرد سفید رنگی که در اصطلاح آهک مرده نامیده می شود در می آید. این عمل را شکفته شدن آهک نیز می گویند. هر گاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، به شیر آهک تبدیل می شود که اگر آن را صاف کنیم، محلول زلالی که در حقیقت محلول سیر شده هیدروکسید کلسیم در آب است. حاصل می شود که به آب آهک معروف است. آب آهک کاربردهای بسیاری در صنایع شیمیایی دارد. بطور مثال در تهیه هیدروکسید سدیم، آمونیاک، هیدروکسید فلزات، پرکلرین و به ویژه در استخراج منیزیم از آب دریا بکار می رود.

کاربردهای اکسید کلسیم

,آهک یکی از قدیمی ترین فرآیندهای شیمیایی شناخته شده تاریخ بشری که به دوران رم قدیم و مصریان که در امور بناسازی مصرف کرده اند بر می گردد و سه هزار سال پیش ایرانیان از این ماده در ساختن بناها استفاده می کردند. آهک سبب ایجاد صنعت سیمان نیز شده چرا که ماده اصلی تشکیل دهنده سیمان آهک می باشد. امروزه در سطح دنیا میلیونها تن آهک در ساختمان سازی و تولید سیمان و سایر صنایع بدلیل خصوصیات ذاتی که دارد و قابل دسترس بودن مورد استفاده می باشد. ماده اصلی آهک اکسید کلسیم می باشد که یک ترکیب قلیایی قوی است و می تواند با کلیه اسید ها ترکیب شود و در صنایع مختلف نیز کاربرد دارد و بیشترین تولید آهک زنده تبدیل به هیدراته می گردد و بصورت جامد یا مایع با استفاده از عکس العمل های مربوطه در صنعت استفاده می شود و چون واکنش آهک زنده و آب همراه با حرارت زیاد است از این رو در بسیاری از صنایع آهک هیدراته که تا حد زیادی پایدار است استفاده می گردد. بدلیل خصوصیات ذاتی آهک و قابلیت قلیایی شدید و ارزانی آن در مقایسه با سایر قلیاها کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد از جمله : صنایع فولاد و ذوب آهن و صنایع فلزی صنایع پتروشیمی صنایع مصالح ساختمانی مانند سیمان، سرامیک، موزائیک، پودر سنگ، آجرهای ماسه آهکی صنایع شیشه تصفیه آبهای آشامیدنی و صنعتی تصفیه فاضلابهای صنعتی و شهری سفید کننده ها تولید کربید کلسیم احیا استخرها و مرداب ها صنایع رنگ سازی مصارف کشاورزی مصرف در فرآورده های نسوز صنایع چرم و دباغی مرغ داری ها، دام داری ها، حوضچه های پرورش ماهی و همچنین تامین کلسیم در خوراک جوجه های گوشتی ترد کننده در تهیه مربا ها کارخانجات قند و شکر زیر سازی و آسفالت معادن ذغال سنگ سایر صنایع پالایشگاه ها و نیروگاه ها شرکت نفت تولید سرب و روی کاربردهای اکسید کلسیم و آهک هیدراته

آب سنگین چیست؟

,آب سنگین واژه ای است که معمولا به اکسید هیدروژن سنگین گفته می شود. هیدروژن سنگین با دوتریم ایزوتوپی پایدار از هیدروژن است که به نسبت یک به 6400 از اتم های هیدروژن در طبیعت وجود دارد. در آب سنگین ایزوتوپ هیدروژن به نام دوتریم با اکسیژن ترکیب شده است. خواص فیزیکی و شیمیایی آن به نوعی مشابه با آب معمولی یا همان H2O است. از کاربردهای این آب می توان به استفاده از آن در راکتورهای هسته ای با سوخت اورانیم، به عنوان مهارگر به جای گرافیک و نیز عامل انتقال گرمی رآکتور نام برد. مولکول آب سنگین همانند مولکول آب معمولی، یک مولکول قطبی است و زاویه پیوند در آن کم تر از زاویه چهار وجهی منتظم، یعنی کمتر از 5/109 درجه است. این مولکول همانند آب معمولی به عنوان یک ماده آمفی پروتیک عمل می کند، یعنی می تواند یون هیدروژن بدهد و بگیرد. به دلیل کوچک تر بودن ایزوتوپ دوتریم نسبت به پروتیم طول پیوند O-D در آب سنگین اندکی از طول پیوند معمولی O-H کمتر است. اتم کوچکترین بخش سازنده یک عنصر شیمیایی است که هنوز هم خواص شیمیایی آن عنصر را دارد. خود اتم ها از سه جز ساخته شده اند : الکترون، پروتون و نوترون پروتون و نوترون در درون هسته اتم قرار دارد و الکترون به دور هسته اتم می گرددو الکترون بار منفی و جرم بسیار کمی دارد. پروتون بار مثبت و نوترون بدون بار است. جرم پروتون و نوترون برابر و حدود 1870 بار سنگین تر از الکترون است. بنابر این بخش عمده جرم یک اتم درون هسته آن قرار دارد. ایزوتوپ : ایزوتوپ بصورت گوناگون یک عنصر گفته می شود که جرم آنها با هم تفاوت داشته باشد. تفاوت ایزوتوپ های مختلف یک عنصر از آنجا ناشی می شود که تعداد نوترون های موجود در هسته آنها با هم تفاوت دارد. البته تعداد پروتون های تمام اتم های یک عنصر از جمله ایزوتوپ ها با هم برابر است. برای مثال عنصر هیدروژن دارای سه ایزوتوپ است: H هیدروژن که در هسته خود فقط یک پروتون دارد، بدون نوترون. H2 یا H تریتیم که یک پروتون و دو نوترون دارد. از آنجایی که خواص شیمیایی یک عنصر به تعداد پروتون های هسته مربوط است، ایزوتوپ های مختلف در خواص شیمیای با هم تفاوت ندارند، بلکه خواص فیزیکی آنها با هم متفاوت است. عمده هیدروژن های طبیعت H یا هیدروژن معمولی است و فقط 0150 درصد آن را دوتریم تشکیل می دهد، یعنی از هر 6400 اتم هیدروژن، یکی دوتریم است. حال در نظر بگیرید که به جای یک اتم هیدروزن معمولی در مولکول آب H2O اتم D بنشینید. آن وقت مولکول HDO به وجود می آید که به آن آب نیمه سنگین می گویند. اگر جای هر دو اتم هیدروژن، دوتریم بنشیند، D2O بوجود می آید که به آن آب سنگین می گویند. خواص فیزیکی آب سنگین تا حدودی با آب سبک یا آب معمولی تفاوت دارد. با توجه به جانشینی D بجای H در آب سنگین، انرژی پیوندی پیوندهای اکسیژن هیدروژن در آب تغییر می کند و در نتیجه خواص فیزیکی و به ویژه خواص زیست شناختی آب عوض می شود. ,سیانور پتاسیم - سیانور دو پتاسیم - سیانور چیست - چگونگی مرگ با سیانور - سیانور مارمولک - طلا - اکسید کلسیم- شیمی آلی - فلز - فروش مواد شیمیایی - آب سنگین چیست - آب سنگین اراک چیست - سیانور چیست -خاک طلا - خرید سیانور - فلز طلا - سیانور - مواد شیمیایی - فروش سیانور پتاسیم - قیمت سیانور پتاسیم - خرید سیانور پتاسیم. کلمات کلیدی

آب سنگین اراک

,نخستین تلاش ها برای تهیه آب سنگین در ایران در سال 1363 بطور آزمایشی و با استفاده از الکترولیز انجام شد، اما تلاش در این زمینه به نتیجه ای نرسید. پس از فراغت سازمان انرژی اتمی از پروژه های نیمه صنعتی افزایش غلظت و تبدیل اورانیوم بین سال های 1370 و 1377 پیشنهاد اجرای یک پروژه صنعتی آب سنگین به سازمان ارائه و پس از مدتی با ابلاغ شورای معاونان سازمان انرزی اتمی اجرای این طرح آغاز شد، اما با توجه به محدودیت ها در کسب اطلاعات علمی و فنی از کشورهای خارجی و جذب نشدن نیروهای حرفه ای این پروژه تا سال 1377 به تعویق افتاد. در این سال ها علاوه بر تهیه دانش فنی، طراحی های پایه، مقدماتی، شروع طراحی تفصیلی، مطالعات و عملیات سایت یابی انجام شد و در این میان سایت خنداب انتخاب گردید. کار ساخت مجتمع از سال 1377 خورسیدی آغاز و تمامی مراحل و اجرای آن توسط متخصصان ایرانی انجام شد. بهره برداری از این نیروگاه در سال 1385 و توسط محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت انجام شد.آب سنگین اراک,سیانور پتاسیم - سیانور دو پتاسیم - سیانور چیست - چگونگی مرگ با سیانور - سیانور مارمولک - طلا - اکسید کلسیم- شیمی آلی - فلز - فروش مواد شیمیایی - آب سنگین چیست - آب سنگین اراک چیست - سیانور چیست -خاک طلا - خرید سیانور - فلز طلا - سیانور - مواد شیمیایی - فروش سیانور پتاسیم - قیمت سیانور پتاسیم - خرید سیانور پتاسیم. کلمات کلیدی

شیمی آلی

,در گذشته به موادی که ریشه گیاهی یا حیوانی داشتند، مواد آلی می گفتند اما امرزوه مواد آلی را می توان از طریق روش های صنعتی و آزمایشگاهی به کمک مواد معدنی نیز سنتز کرد. در فرهنگ های فارسی معنای کلمه آلی منسوب به آلت و هر موجودی که دارای آلات (اعضا) مختلف باشد آماده است. همچنین ترکیبات آلیفاتیک نام شاخه ای از ترکیبات شیمی آلی است. امروزه گرچه مناسب تر است که بعضی از ترکیب های کربن را از منابع گیاهی و حیوانی استخراج کنند، ولی بیشتر آنها را می سازند. این ترکیب ها را گاهی از اجسام غیر آلی مانند کربنات ها و سیانیدها می سازند، ولی اغلب آنها را از سایر ترکیب های آلی بدست می آورند. دو منبع بزرگ مواد آلی وجود دارد که ترکیب های آلی ساده از آن بدست می آیند : نفت ، زغال سنگ که هر دو به معنی قدیمی آلی هستند زیرا فرآورده های تجزیه و فساد گیاهان و جانوران بشمار می آیند.شیمی آلی,سیانور پتاسیم - سیانور دو پتاسیم - سیانور چیست - چگونگی مرگ با سیانور - سیانور مارمولک - طلا - اکسید کلسیم- شیمی آلی - فلز - فروش مواد شیمیایی - آب سنگین چیست - آب سنگین اراک چیست - سیانور چیست -خاک طلا - خرید سیانور - فلز طلا - سیانور - مواد شیمیایی - فروش سیانور پتاسیم - قیمت سیانور پتاسیم - خرید سیانور پتاسیم. کلمات کلیدی :

محصولات مرتبط Related products