00982136303710

کیمیا تهران اسید

کاتالوگی برای دانلود وجود ندارد

مخلوط اسید نیتریک و اسید سولفوریک Articles

مقالات مرتبط Related Articles

اسید نیتریک چیست؟

, اسيد نيتريك داراي دو آب ئيدراته به فرمول هاي H2O. HNO3 و 3H2O.HNO3 مي‌باشد. اسيد با درجه خلوص ۱۰۰% داراي نقطة جوش در دماي °C۸۶ مي‌باشد و نقطه انجماد آن °C۴۲- مي‌باشد. چگالي آن در °C۲۰ معادل ۵/۱ گرم در هر ميلي ليتر مي‌باشد. اسید نیتریکاسید نیتریک :

نیترات

,مشخصات فنی نیتریک اسید فرمول شیمیایی : HNO3 خلوص : 65 درصد وزن مولکولی : 63.02 حالت فیزیکی : مایع شفاف حلالیت در آب : محلول نقطه جوش : 86 درجه سلسیوس رنگ : بی رنگ، زرد بسیار کم رنگ گروه شیمیایی : اسید غیرآلی، نیترات نام های مشابه : اسید ازته، نیترات هیدروژن، جوهر شوره حلالیت در حلال های آلی : واکنش با حلال هایی مثل اتانول و استون اسید نیتریک نیتریک اسیدی بدون رنگ که بسیار اکسید کننده می باشد و توانایی حل کردن اکثر فلزات به جز طلا را در خود دارد، همچنین در مجاورت هوای آزاد دود می کند و بخشی از آن تجزیه می شود. اسید نیتریک صنعتی با خلوص 68 درصد تولید می شود. نام های زیادی برای این اسید در بازار مواد شیمیایی وجود دارد از جمله : نیتریک اسید، جوهر شوره، اسید ازته، نیترات هیدروژن، اسید ازوتیک، ازوتیک اسید نیترات یک ماده شیمیایی به فرمول NO3- است. نیترات اکسیده ترین شکل نیتروژن است که در سیستم های طبیعی یافت می شود.نیتروژن یک یون با بار منفی است که با یون های بار مثبت ترکیب می شود و بصورت نمک های نیترات پتاسیم یا نیترات سدیم در می آید. نیترات یکی از محلول ترین آنیون هایی است که شناخته شده است، نیترات بصورت نیترات سدیم و نیترات پتاسیم به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. وجود نیتروژن در خاک سبب بوجود آمدن نیترات می شود، هنگامی که باران می بارد نیترات همراه آب باران، آب شدن برف و یخ ها وارد سفره های زیر زمینی، آب چاه و یا قنات می شود و چون بخش عظیمی از آب آشامیدنی ها از سفره های زیر زمینی تامین می شود بنابراین آب شرب حاوی نیترات می باشد. اسید نیتریکمعرفی اولیه اسید نیتریک,خالص سازی فلزات همچون طلا، نقره، پلاتنیوم نیتریک در فرآیند تولید اسید تیزاب نیز حضور دارد. پروسه ساخت موشک با توجه به خواص اکسید کنندگی از کاربردهای اساسی نیتریک استفاده در شست و شو فلزات در انجام آنالیزهای شیمیایی یکی از اسیدهای پر مصرف می باشد. نیتریک در غلظت های بسیار پایین جهت قدیمی کردن مصنوعات چوبی در کارخانجات تولید محصولات غذایی و لبنی جهت از بین بردن ترکیبات ته نشین شده مورد استفاده می باشد. واکنشگری یکی دیگر از خواص اسید نیتریک می باشد که با توجه به این نکته در کارخانجات تولید رنگ و دارو مورد استفاده قرار می گیرد. اسید نیتریککاربردهای متنوع و شگفت انگیز اسید نیتریک,کیمیا تهران اسید محصول اسید نیتریک را در دو نوع صنعتی و آزمایشگاهی با بهترین کیفیت و قیمت رقابتی به بازار عرضه می کند. اسید نیتریک صنعتی گالن 20 لیتری بشکه 220 لیتری تانکر 1000 لیتری اسید نیتریک آزمایشگاهی گالن 2.5 لیتری گالن 20 لیتریاسید نیتریک کیمیا تهران اسید

تاریخچه اسید نیتریک

,در اواسط قرن هفدهم ،گلابر، اسيد نيتريك را به وسيله تقطير كردن شوره با اسيد سولفوريك قوي ساخت. گاونديش در سال ۱۷۸۵ به وسيله عبور دادن جرقه الكتريكي از مخلوط گازهاي نيتروژن و اكسيژن ثابت كرد كه اسيد نيتريك از اين عناصر تشكيل شده است. ميلينر در سال ۱۷۸۸ اسيد نيتريك را به وسيله عبور آمونياك از بالاي دي ‌اكسيد‌ منگنز حرارت داده شده و جذب بخارات به وسيله آب به دست آورد. در سال ۱۸۳۹، کلمن روشي را براي توليد اسيد نيتريك ابداع كرد كه مبناي تهيه اسيد نيتريك در حال حاضر نيز مي‌باشد. در اين روش با استفاده از پلاتين مخلوط هوا و آمونياك را اكسيد مي‌كنند و اسيد را توليد مي‌كنند. در سال ۱۸۴۸، رويلي نشان داد كه اكسيژن و نيتروژن مي‌توانند از هوا گرفته شوند و براي توليد اكسيد هاي نيتروژن به وسيله قوس الكتريكي با هم تركيب ‌شوند. اين پديده به وسيله کروکس نيز انجام شده بود. بر همين اساس و روش ، واحد كوچكي در منچستر انگلستان در سال ۱۹۰۰ به كار افتاد. اما عيب اين روش اين بود كه بازده توليد اكسيد هاي نيتروژن پايين بود و ۵/۱ تا ۲ درصد احتياجات را برطرف مي‌كرد و به نيروي بيشتري نيز احيتاج داشت. در سال ۱۹۰۲ دو دانشمند به نام هاي بيرکلند و ايد در نروژ واحدي را احداث كردند كه از منابع هيدروژني استفاده مي‌كرد ولي به ۳۵۰۰۰ اسب بخار انرژي نياز داشت. در نهايت روش تهيه به وسيله اكسيداسيون آمونياك و استفاده از كاتاليست پلاتين به وسيله استوالد و براور توسعه پيدا كرد و براي اولين بار در سال ۱۹۰۸ در آلمان شروع به كار كرد. روش هاي ديگر توليد به دلايل مختلفي از جمله بالا بودن هزينه، راندمان كم، در دسترس نبودن مواد اوليه (معادن نيترات) به ميزان كافي و . . . نتوانستند به عنوان يك روش صنعتي و توليد انبوه اسيد نيتريك ارائه شوند و تنها در حد يك روش آزمايشگاهي و پايلوت‌ هاي كوچك باقي ماندند و همگي منسوخ شدند. تاريخچة استفاده از اسيد نيتريك به زمان استخراج طلا باز مي‌گردد؛ چرا كه اين اسيد قادر به حل كردن اكثر فلزات به جز طلا مي‌باشد كه به اين ترتيب طلاي خالص از سنگ طلا استخراج مي‌گرديد. در حال حاضر بيشترين موارد مصرف اسيد نيتريك در تهية كودهاي شيميايي (كشاورزي) از قبيل كودهاي نيترات، نيتروفسفات، كودهاي مخلوط و . . . است. ضمن اين كه در توليد نيترات ‌هاي معدني ( نيترات آمونيوم انفجاري) و آلي، در اسيد شويي تجهيزات صنعتي ، آبكاري ، مقاوم‌ سازي در برابر خوردگي ، جداسازي طلا و نقره و در صنايع الكتروليز از اسيد نيتريك به وفور استفاده مي‌شود. در صنايع نظامي ، صنايع شيرسازي و صنايع پلاستيك ‌سازي نيز مصرف اسيد نيتريك قابل توجه است.

اطلاعات فنی و ایمنی اسید نیتریک

,تماس با چشم : سبب سوختگی شدید چشم ، ریزش اشک ، تحریک و تورم ملتحمه و نا بینایی می شود. تماس با پوست : تماس با محلول این ماده سبب تحریکات مختصر پوست و ایجاد لکه هایی به رنگ زرد تا قهوه ای در پوست می شود. پوست قبل از صدمه دیدن سفت شده ، غلظت های بالای این ماده سبب درد و زخم های عمیق در پوست می شود. ممکن است جای زخم در پوست باقی بماند. اگر این ماده به مقدار زیادی برروی پوست ریخته شود و سریعا شسته نشود میتواند باعث مرگ شود. بلعیدن و خوردن : سبب در شدید و سوختگی شدید دهان ، حلق و سوراخ شدن معده، حالت تهوع ، استفراغ، شوک و بیهوشی می شود. تنفس : بخارات و میست این ماده سبب شوک، سوختگی گلو یا تحریک دستگاه تنفسی ، سرفه ، درد سینه ، سختی در تنفس، سیانوز، احساس خفگی و ادم ریه می شود. حریق : خطر حریق ندارد. انفجار : خطر انفجار ندارد. 1. هشدارهای حفاظتی : ,تماس با چشم : بلافاصله چشمها را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب گرم شسته ، به پزشک مراجعه کنید. تماس با پوست : بلافاصله موضع را به مدت 20 تا 30 دقیقه با آب گرم شسته ، اگر پوست دچار به پزشک مراجعه کنید. بلعیدن و خوردن : هرگر به فردی که بی هوش است چیزی از راه دهان نخورانید. به فرد 240 تا 300 میلی لیتر آب داده و سریعا فرد را به پزشک رسانید. تنفس : فرد را در معرض هوای تازه قرار دهید و به او تنفس مصنوعی بدهید و از اکسیژن پزشکی در صورت وجود استفاده نمایید و اگر ضربان قلب وجود ندارد احیا قلبی ریوی را انجام داده و فورا به پزشک مراجعه کنید. اطلاعات پزشکی : علائم حیاتی مصدوم را اندازه گیری کرده و سریعا به پزشک یا نزدیکترین مرکز کنترل سموم مراجعه شود. 2. کمک های اولیه: ,خطر آتش گیری : اسید نیتریک غلیظ یک اکسید کننده قوی است و ایجاد گرما می کند با عوامل کاهنده و یا مواد آلی قابل احتراق می تواند واکنش دهد و بسوزد و یا منفجر شود. نحوه مناسب اطفا: استفاده از اسپری آب یا مه برای خنک نگه داشتن ظروف و یا ساختمان های مواجهه با آتش. 3. اطفا حریق : ,حفاظت پوست : از لباس های حفاظتی و دستکش های مقاوم ، کفش و سایر البسه مقاوم در برابر این ماده شیمیایی استفاده شود. حفاظت چشم : از عینکهای محافظ چشمی استفاده شود. حفاظ صورت در برخی موارد الزامی است تجهیزات شستشوی چشمی در دسترس باشد. حفاظت بدن : از لباس های حفاظتی و دستکش های مقاوم ، کفش و سایر البسه مقاوم در برابر این ماده شیمیایی استفاده شود. حفاظت تنفسی : از ماسک استفاده شود. 4. ایمنی :,حفاظت محیط : تا زمانیکه آلودگی به طور کامل برطرف نشده است، محیط را محدود نمائید. نظافت محیط می بایست توسط افراد آموزش دیده انجام شود. نظافت محیط آلوده : آلودگی خاک ممکن است با آهک ، شن و سایر مواد جاذبی که با اسید نیتریک واکنش نمی دهد، خنثی شود از خاک اره و سایر مواد آلی واکنش می دهند و خطر حریق را بالا می برند، استفاده نشود. محیط را می توان با مقدار زیادی آب شستشو داد. 5. احتیاط های محیطی :

تولید اسید نیتریک

,اما در اين قسمت دو روش ديگر توليد اسيد نيتريك براي آشنايي بيشتر با روش هاي توليد اسيد نيتريك و علت عدم استفاده از آن ها در حال حاضر، شرح داده مي‌شود : 1- تهيه اسيد نيتريك از واکنش نيترات پتاسيم يا سديم با اسيد سولفوريك (تقطير نيترات پتاسيم) واكنش انجام گرفته به صورت زير است: واكنش فوق چون گرمازا است دمائي در حدود C۹۰۰ دارد كه در آن اسيد توليدي به صورت بخار از محيط خارج مي‌گردد و سولفات سديم در محيط واكنش باقي مي‌ماند.